Twoje stopy pocą się niezależnie od obuwia i pory roku? Skarpety po wyjęciu stopy z buta są wiecznie przemoczone? To problem z nadpotliwością stóp. Podolog potrafi dobrać odpowiedni rodzaj leczenia tej dolegliwości, dostosowany specjalnie do pacjenta. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej o nadpotliwości stóp. Jeśli zmagasz się z podobnym problemem, umów się na wizytę w naszym gabinecie na ulicy Krynickiej 34 we Wrocławiu.

Nadmierna potliwość stóp

Nadmiernie pocące się stopy stają się uciążliwą dolegliwością, wywołując zażenowanie oraz będąc przyczyną skrępowania i zawstydzenia. Jakość życia osoby, której przypadłością jest nadmierna potliwość stóp zostaje obniżona, a komfort codziennego funkcjonowania wydaje się zaburzony. Z tego względu warto zlikwidować podobny problem – zastosowanie odpowiednio dobranych preparatów może okazać się pomocne w leczeniu nadmiernej potliwości stóp.

Nadpotliwość stóp – objawy i przyczyny

Pocenie się skóry jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym i odnosi się do każdego – lokalizacje ciała, które wyposażone są w największą ilość gruczołów potowych charakteryzują się największym stopniem potliwości. Wśród nich wymienia się dłonie oraz stopy. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że gruczoły potowe wydzielają pot ponad przeciętną normę – w podobnym przypadku można mówić o nadmiernej potliwości, która powinna stać się czynnikiem skłaniającym do podjęcia działań zapobiegawczych lub w skrajnych przypadkach do konsultacji lekarskiej.

Warto zaznaczyć, że nadmiernie pocące się stopy mogą stanowić objaw patologii oraz dysfunkcji, mających miejsce w organizmie człowieka. Mogą być bowiem wywoływane zmianami hormonalnymi, chorobami neurologicznymi lub zakaźnymi, jak również zaburzeniami emocjonalnymi. Szerokie i różnorodne podłoże pocenia się stóp powinno więc skłonić do poddania się kontroli lekarskiej.

Bardziej prozaiczne przyczyny nadmiernej potliwości stóp to nieodpowiednia dieta, niewystarczająca higiena lub źle dobrane skarpety i obuwie, zwłaszcza wykonane ze sztucznych elementów, wzmagających efekt pocenia się skóry – w podobnych przypadkach uciążliwa dolegliwość może zostać szybko usunięta dzięki zniwelowaniu przyczyny.

Działania terapeutyczne wobec nadmiernie pocących się stóp

Wśród działań profilaktycznych należy wspomnieć o zwiększonej koncentracji na praktykowanych zabiegach higienicznych – codzienna kąpiel stóp, jak również regularne usuwanie martwego naskórka oraz używanie czystych skarpet i butów, wykonanych z naturalnych surowców stanowią rozwiązania dostępne dla każdego. Jeśli jednak nie przynoszą one oczekiwanych rezultatów, niezbędna staje się konsultacja w gabinecie podologicznym – specjalista od zdrowia stóp oraz schorzeń charakterystycznych dla tej części ludzkiego organizmu dotrze do przyczyny, oraz zniweluje podłoże dolegliwości, przywracając komfort skórze na stopach.

Podolog często ordynuje stosowanie specjalnych maści, dobieranych do indywidualnego przypadku – zawierają one zazwyczaj składniki przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz antybiotyk, stając się bardziej radykalnym środkiem prowadzącym do usunięcia problemu. Warto wspomnieć również o zabiegu hamującym wydzielanie potu w obrębie stóp – wykorzystanie w tym celu toksyny botulinowej okazuje się mieć wyjątkowo skuteczne działanie, niwelujące nadmierną potliwość stóp na około kilka miesięcy. Powtarzanie zabiegu przedłuża jego efektywność, co zachęca pacjentów do korzystania z podobnej alternatywy.

Dowiedz się także, jak w swojej pracy wykorzystujemy metodę Kostki Arkady.

Umów się na wizytę lub konsultację teraz

Zapraszamy do umówienia się na konsultację pod numerem +48 796 655 468. Nasze centrum znajduje się we Wrocławiu obok szpitala położonego na ul. Borkowskiej.

Możesz też skorzystać z poniższego formularza i zadać pytanie: