W obecnych czasach niemal każdy boryka się z różnego rodzaju bólami mięśniowymi. Przyczyny mogą być różne – siedzący tryb życia, spędzanie wielu godzin dziennie przed komputerem, niewłaściwa postawa ciała, stres czy intensywny wysiłek fizyczny bez rozciągania. Dolegliwości takie dotykają wielu obszarów ciała, powszechnym problemem są jednak bóle mięśni karku lub kręgosłupa. Osoby regularnie korzystające z siłowni mogą doświadczyć napięcia również w innych partiach mięśniowych, jeżeli zapominają o odpowiednich ćwiczeniach rozciągających czy masowaniu rollerem po wysiłku.

Ból nie zawsze jednak musi być związany z aktywnością czy stylem życia – może wynikać z poważnego zapalenia mięśni lub też nieprawidłowego ułożenia powierzchni stawów względem siebie.

Jak poradzić sobie z bólem mięśni?

mocny ból udaDługotrwały ból znacznie obniża komfort życia i samopoczucie. Często uniemożliwia także normalne funkcjonowanie poprzez ograniczenie swobody ruchów. W jaki sposób można uniknąć takiego stanu, jak poradzić sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami?

Niezwykle istotne jest codzienne rozciąganie poszczególnych partii mięśniowych. Szczególną uwagę możemy zwrócić na szyję, barki i ramiona, ponieważ to tych obszarów najczęściej dotyka różnego rodzaju napięcie. Regularne ćwiczenia trwające po kilka czy kilkanaście minut już w krótkim czasie mogą przynieść korzystne efekty.

Po intensywnym wysiłku czy długim dniu w pracy warto zapewnić mięśniom masaż przy pomocy rollera. Produkt ten jest powszechnie dostępny w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych, a jego używanie jest mało skomplikowane, a przy tym bardzo efektywne. Roller jest szczególnie skuteczny przy bólach mięśni nóg. Rozmasowanie bolących i nadwyrężonych partii ciała łagodzi napięcie i niweluje nieprzyjemne dolegliwości, a ucisk dodatkowo poprawia samopoczucie.

Z bólami mięśniowymi możemy także walczyć, stosując odpowiednią dietę. W posiłkach nie powinno zabraknąć odpowiedniej ilości białka, które jest głównym budulcem naszego organizmu. Ważne jest również zapewnienie właściwej ilości witamin i magnezu, koniecznych do prawidłowej pracy mięśni. Dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie i suplementacji mięśnie otrzymają konieczną do pracy energię, a my unikniemy dolegliwości związanych z ich przemęczeniem.

Fizjoterapia – cenna pomoc przy bólu mięśni kręgosłupa i nie tylko

Często zdarza się, że pomimo naszych starań – codziennych ćwiczeń rozciągających, umiarkowanej aktywności fizycznej czy stosowaniu rollera – bóle mięśni wciąż nam dokuczają. W takich przypadkach lub kiedy po prostu chcemy poczuć się lepiej i profilaktycznie zadbać o swoje ciało, możemy zasięgnąć pomocy wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Specjalista zdiagnozuje oraz złagodzi bóle mięśniowe, wykorzystując w swej pracy profesjonalne metody terapii manualnej, masażu i innych zabiegów rehabilitacyjnych.

Usługi terapeutyczne możemy podzielić na fizykoterapię wykorzystującą różne bezpieczne zjawiska fizyczne, oraz kinezyterapię, w której leczenie odbywa się za pośrednictwem ruchu. Specjalista dobiera metody pracy indywidualnie do każdego pacjenta, dzięki czemu już po pierwszej wizycie możemy zaobserwować poprawę i ustąpienie nagromadzonego w mięśniach napięcia.

Terapia manualna

Jak poradzić sobie z bólem mięśni karku?Ta wykorzystywana przez fizjoterapeutów metoda leczenia zyskuje sobie coraz większą popularność. Dzięki terapii manualnej specjalista jest w stanie zdiagnozować problem i odkryć jego przyczynę. Czasem zdarza się, że ból mięśni nie jest związane z naszym stylem życia, lecz przykładowo z nieprawidłowym ułożeniem powierzchni stawowych, które powoduje wzmożone napięcie partii mięśniowych. Czasami także dolegliwości mogą wynikać z poważnego zapalenia mięśni. Wykwalifikowany fizjoterapeuta zdiagnozuje źródło problemu z użyciem specjalistycznego masażu terapii manualnej, i wyeliminuję tę przyczynę.

Metoda ta znacznie podnosi komfort życia, pozwala także wrócić do aktywności, z których musieliśmy zrezygnować ze względu na ból. Terapia manualna działa korzystnie nie tylko na zdrowie, ale także samopoczucie, i daje możliwość pokonania dolegliwości bez stosowania farmakoterapii.

W tej formie terapii wykorzystuje się szereg metod dobranych odpowiednio do potrzeb pacjenta. Mobilizacje stawów pozwalają złagodzić napięcie mięśniowe i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie układu ruchu, neuromobilizacje pobudzają pracę nerwów, a tym samym zwiększają elastyczność mięśni, natomiast rozciąganie pomaga poszczególnym partiom ciała się rozluźnić. Niezwykle popularną oraz dającą natychmiastową ulgę metodą terapii manualnej jest także masaż.

Masaż – idealne rozwiązanie na bóle mięśniowe

Masaż u wykwalifikowanego fizjoterapeuty to niezwykle pomocne i przyjemne dla pacjenta narzędzie rehabilitacji. Pomaga złagodzić napięcie mięśniowe, rozluźnić poszczególne partie ciała oraz zniwelować dolegliwości karku, barków, kręgosłupa i nie tylko.

Techniki wykorzystywane w masażu specjalista dobiera indywidualnie do potrzeb każdej osoby. W zależności od rodzaju dolegliwości, przyczyny bólu i stanu pacjenta, fizjoterapeuta może zastosować masaż relaksacyjny, funkcjonalny, klasyczny bądź też sportowy.