Dieta odkwaszająca/oczyszczająca

Nadmierne zakwaszenie organizmu staje się przyczyną występowania różnorodnych dolegliwości ze strony ludzkiego ciała – jego objawy są niespecyficzne, mogą bowiem świadczyć o wielu schorzeniach, a wśród podstawowych wymienia się:

  • częste zapadanie na infekcje o podłożu bakteryjnym oraz wirusowym (osłabienie układu odpornościowego)
  • spadek energii, motywacji, odczucie przemęczenia
  • bóle kręgosłupa, kości, mięśni
  • osteoporozę
  • nadmierną suchość skóry, występowanie niedoskonałości cery, osłabienie kondycji włosów oraz paznokci
  • zaburzenia emocjonalne, labilność uczuciową oraz spadek koncentracji
  • zaburzenia wagi – tendencję do szybkiego przybierania na wadze, z jednoczesną trudnością do zrzucenia nadmiaru kilogramów

Osoby, które cechują się wymienionymi powyżej dolegliwościami powinny postarać się o dokonanie zmian w swoim sposobie odżywania, w celu przywrócenia równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie.

Na czym polega dieta zasadowa?

Konstruowanie jadłospisu w diecie odkwaszającej opiera się na zasadzie spożywania w ramach jednego posiłku osiemdziesięciu procent produktów alkaicznych (czyli zasadowych), a jedynie dwudziestu o charakterze kwasowym. W codziennej diecie przeciętnego człowieka przeważają jednak artykuły cechujące się wysoką kwasowością – mięso, nabiał, tłuszcze zwierzęce, słodycze, alkohol, kofeina, jak również wszelkiego rodzaju niezdrowe przekąski. Niektóre z wymienionych produktów stają się zakazane w diecie zasadowej, inne mogą być spożywane w umiarkowanych oraz rozsądnych ilościach.

Zalecane w omawianej diecie stają się natomiast warzywa i owoce, oliwa z oliwek, mleko sojowe, ziołowe herbaty, naturalne soki oraz nieprzetworzone produkty.

Dieta odkwaszająca może stanowić modyfikację wprowadzaną na stałe co stylu codziennego odżywania się, jak również być stosowana w regularnych i powtarzających się cyklach – staje się wtedy sposobem na okresowe oczyszczanie organizmu z nadmiaru kwasów oraz przywrócenie mu równowagi, znacząco wpływającej na poprawę samopoczucia oraz zniwelowanie dolegliwości wynikających z nadmiernego zakwaszenia organizmu.

Czytaj również: zabiegi podologiczne Wrocław