Nasze stopy pełnią kilka podstawowych funkcji. Choć nie zastanawiamy się nad tym na co dzień, fakt pozostaje faktem – gdyby nie ich ważna rola, nie moglibyśmy pozwolić sobie na swobodne i komfortowe wykonywanie większości prostych czynności. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że podczas biegu na dystansie jednego kilometra, wykonujemy aż 500 intensywnych lądowań na każdą ze stóp, obciążając je w danym momencie kilkukrotnie bardziej niż podczas zwykłych, codziennych ruchów. A to tylko 1 kilometr!

Profilaktyka prawidłowej funkcji stóp, a zwalczanie płaskostopia u dorosłych i dzieci we Wrocławiu

Płaskostopie u dorosłej osoby

Ludzka stopa, ten niepozorny narząd, u osób dorosłych mieszczący się zwykle w obuwiu w rozmiarze 36-45 w zależności od płci i budowy, składa się aż z 26 różnych kości, połączonych ruchomo w obrębie 33 stawów. Każdego dnia bierze udział w poruszaniu się, służąc między innymi pochłanianiu nadmiernych wstrząsów i obciążeń, występujących przy każdym wykonywanym wyskoku i lądowaniu. I tak przez całe nasze życie. Czy to nie niezwykłe?

Każdego dnia nasze stopy wykonują niewyobrażalną pracę, zapewniając nam swobodę i płynność poruszania się. Ich nieprawidłowe obciążenie podczas chodzenia, biegania, a nawet stania w bezruchu, będące z jednej strony efektem, z drugiej zaś przyczyną występujących deformacji może sprawić nie tylko ból, ale również nieść z sobą poważnie negatywne dla nas skutki. Pogorszenie jakości życia w wyniku schorzeń kończyn dolnych jest standardem. Jak się przed nim uchronić? I co robić, gdy już wystąpi medyczny problem związany z deformacją, taki jak płaskostopie, niezależnie od tego, czy stwierdzony zostanie u dzieci, czy pacjentów dorosłych? Najlepiej zgłosić się do fizjoterapeuty we Wrocławiu, aby odpowiednio zdiagnozował dolegliwość i udzielił wskazówek jak sobie z tym radzić.

 

Dolegliwości powszechne, czyli czym jest płaskostopie, dlaczego warto rozpoznać problem i zaplanować działanie

Dolegliwość taka jak płaskostopie Wrocław nie jest niestety w żaden sposób ograniczona wiekowo – może pojawić się na każdym etapie życia, od wczesnego dzieciństwa po okres późnej dorosłości i wiek senioralny. U dzieci zdrowa, prawidłowo ukształtowana stopa dotyka podłoża jedynie w trzech charakterystycznych miejscach – w obrębie palców, przedniej części oraz pięty. W przypadku stwierdzenia tego schorzenia obserwuje się zwykle utratę charakterystycznego kształtu stopy, pełne oparcie jej „na płasko” o powierzchnię podłoża lub nienaturalne rozszerzenie oraz utratę typowej dla niej elastyczności. Prawidłowa diagnostyka ma tu olbrzymie znaczenie, dlatego konsultacje, jak również późniejsze spotkania rehabilitacyjne w przypadku dzieci odbywają się pod ścisłą kontrolą rodzica.

Płaskostopie można podzielić na dwa główne rodzaje – podłużne, związane z obniżeniem się łuku podłużnego stopy w taki sposób, że zaczyna ona na całej długości ściśle przylegać do podłoża oraz poprzeczne, występujące gdy kończyna dolna traci elastyczność, w efekcie stając się nadzwyczaj szeroką. U dzieci mówi się również o schorzeniu wczesnodziecięcym, u młodzieży zaś stwierdza się niekiedy płaskostopie pozorne, będące niechcianym efektem znacznych dysproporcji stwierdzanych pomiędzy obciążeniem stóp (masą ciała) a wzrostem. Może również być sztywne, czyli płaskie wtedy, gdy stopa nie jest specjalnie obciążona oraz elastyczne płaskie – to na szczęście, choć równie dotkliwe, ze względu na swoją specyfikę ustępuje zwykle wraz z wiekiem. W każdym z tych przypadków czynnikiem towarzyszącym jest dotkliwy ból. Pozbycie się go, do cel, do którego dążą specjaliści.

 

Problem, który można skutecznie zwalczać

dziecięca stopa z płaskostopiemW przypadku kilkuletnich (2-3 letnich) dzieci nie jest ono jednak równoznaczne z poważną wadą, związaną z deformacją narządu. Stanowi bowiem często swoisty stan fizjologiczny, wynikający ze wciąż jeszcze niewielkiej siły mięśni i naturalnej wiotkości więzadeł, który z czasem ulega prawidłowemu przekształceniu. Jednakże stwierdzenie płaskostopia w późniejszym okresie wymaga już specjalistycznej konsultacji ortopedycznej i fizjoterapeutycznej, podczas których lekarz i specjalista rehabilitant określą najbezpieczniejszy i najwłaściwszy kierunek działania, opracowując plan rehabilitacji, mającej na celu przywrócenie prawidłowych funkcji stopy dziecka.

To ważne, by u najmłodszych pacjentów działać szybko i sprawnie, bowiem odpowiednio wcześnie wdrożona terapia, indywidualnie dostosowana do potrzeb i wymagań dziecka, zwiększa szansę na całkowite rozwiązanie problemu z patologicznym obniżeniem przyśrodkowego łuku małej stopy, wraz z towarzyszącą mu deformacją dwóch ważnych obszarów: przodostopia i tyłostopnia. U starszych dzieci główną przyczyną występowania płaskostopia jest duża nadwaga, stanowiąca obecnie jedną z najczęściej stwierdzanych u młodych ludzi chorób cywilizacyjnych. Duże znacznie może mieć jednak niewłaściwy wybór obuwia oraz wyraźne zaniedbanie tej części ciała pod względem aktywności fizycznej – patologiczne osłabienie siły mięśni stopy występuje u dzieci wychowujących się w rzeczywistości „ekranowej” zadziwiająco często.

W przypadku małych, ale i starszych dzieci, zalecamy współpracę podczas rehabilitacji nie tylko fizjoterapeuty z pacjentem, ale również jego rodzicem i/lub opiekunem. Dwutorowe działanie, ukierunkowane na pracę w gabinecie oraz w domowym zaciszu zwiększa efektywność zabiegów i prowadzi prosto do celu, jakim jest zdrowa kończyna dolna w najtrudniejszym okresie życia człowieka – dynamicznego wzrostu i rozwoju.

Aby zyskać pewność, jak działać, sprawdź tutaj, jakie zabiegi korekcyjne dla dzieci z płaskostopiem przygotowali specjaliści-fizjoterapeuci z wrocławskiego centrum rehabilitacyjnego Ortogenic.

Działania, które przynoszą sukces, czyli jak fizjoterapia wspiera w walce z płaskostopiem, niezależnie od wieku pacjenta

Odpowiednia profilaktyka chroniąca przed płaskostopiem oraz ograniczenie czynników sprzyjających wykształceniu się deformacji nie stanowi dużego problemu, a efekt współpracy fizjoterapeuty, pacjenta i jego najbliższych realizujących program terapeutyczny, oparty na złożonych ćwiczeniach korekcyjnych potrafi naprawdę zaskoczyć i to w krótkim czasie.

Niezależnie jednak od przyczyny, płaskostopie u dzieci to problem, który należy jak najszybciej opanować i zwalczyć, by zapewnić maluszkowi dobre zdrowie, zwiększyć jego możliwości motoryczne oraz przywrócić radość z codziennych aktywności, bez trudności w poruszaniu się i bólu. W dorosłym życiu i wieku senioralnym wystąpienie tego schorzenia wiąże się z szeregiem problemów, których efekt nawarstwiania się pogarsza z dnia na dzień jakość życia pacjenta. Dlatego niezależnie od etapu życia, ważne jest wdrożenie indywidualnie opracowanego planu terapeutycznego, łączącego w sobie popularne i wysoce skuteczne metody wspomagające walkę z problemem:

– fizykoterapię,

– kinezyterapię,

– terapię manualną i ćwiczenia wzmacniające oraz rozciągające,

– kinesiology taping.

oraz profilaktyczny wybór zdrowego, wygodnego, ergonomicznego obuwia, najlepiej z indywidualnie zaprojektowaną w tym celu wkładką.

Wejdź na https://ortogenic.pl/uslugi/fizjoterapia/, aby poznać więcej szczegółów na temat wykonywanych zabiegów.

Dodatkowe wsparcie z zewnątrz jest niezmiernie istotne, zarówno w formie zajęć korekcyjnych, jak i przy użyciu specjalnie stworzonych wkładek, ograniczających pogłębianie się schorzenia. Kompensacyjne wkładki do obuwia mają na celu skorygowanie i odciążenie stopy, jednocześnie utrzymując jej prawidłową formę oraz minimalizując ryzyko pogłębienia się problemu. Dobrze dobrane wkładki do butów dziecięcych, jak i dla osób dorosłych chronią przed działaniem sił zewnętrznych oraz towarzyszących im przeciążeń, zarówno podczas prostych czynności, takich jak stanie czy chodzenie, jak i intensywnego biegu. Rozważ stosowanie odpowiednich wkładek do butów na co dzień, jako system wspomagający regenerację podczas rehabilitacji, po uprzedniej konsultacji z ortopedą i specjalistą-fizjoterapeutą.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu ze specjalistami Centrum Ortogenic, którzy pomogą dobrać odpowiedni program korekcyjny zarówno dla dziecka, jak i osoby dorosłej.