Podejmowanie najróżniejszych form aktywności fizycznej oraz ukierunkowanie wielu codziennych czynności na utrzymanie zdrowia to współczesna moda, która w szczególny sposób dzieli społeczeństwo. Z jednej strony wiele młodych, jak i starszych osób nie wyobraża sobie dnia bez joggingu, fitnessu, jogi czy sportów siłowych, z drugiej zaś życie znacznej grupy przemija w trybie siedzącym.

Zarówno uprawianie sportu zawodowego i amatorskiego, jak i siedzący tryb życia sprzyja powstawaniu urazów i nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak ból w mięśniach, ścięgnach, stawach i strukturach kostnych. Jedną z chorób cywilizacyjnych, zaczynających dotykać nieoczekiwanie ludzi w coraz młodszym wieku jest dyskopatia, uznana od jakiegoś czasu za poważny problem ogólnospołeczny. To szeroko pojęte schorzenie skupiające się na patologiach i dysfunkcji krążków międzykręgowych, skutkuje pogorszeniem jakości życia osób cierpiących na przewlekły „ból krzyża”.

 

 Ból kręgosłupa Wrocław – cywilizacyjny problem na skalę globalną

Odczuwanie bólu w plecach

Każdy z nas ma inny stopień tolerancji na ból. Gdy jedna osoba odczuwa go bardzo dotkliwie, ostro reagując na jego nawroty, inna może dobrze znosić te mniejsze, jak i większe bodźce bólowe. Wspomniana tolerancja jest cechą osobniczą, dlatego rozpatrywanie siły i rodzaju bólu oraz czas podjęcia próby zdiagnozowania jego pochodzenia będzie się wyraźnie różnił w zależności od pacjenta. Zawsze jednak prawidłowe rozpoznanie dolegliwości jest pierwszym, szczególnie istotnym krokiem ku jego redukcji. Aby dowiedzieć się więcej o pierwszej wizycie w gabinecie, zapraszamy na https://ortogenic.pl/uslugi/fizjoterapia/.

Odczuwanie bólu w kręgosłupie lub występującego w obrębie jego części, a promieniującego do kończyn dolnych potrafi być bardzo kłopotliwe. Jego następstwem są:

– niechęć lub niemożność podejmowania aktywności fizycznej,

– ograniczenia w aktywności zawodowej,

– zaburzenia snu i trudności w odpoczynku,

– pogorszenie stanu psychicznego chorego, drażliwość,

– spadek poczucia własnej wartości,

– zaburzenie relacji chorego ze środowiskiem rodzinnym i zawodowym.

Często trudny do zdefiniowania, ból fragmentu lędźwiowego i piersiowego wydaje się nieuleczalny i wielu pacjentów szuka sposobu, by nauczyć się z nim żyć, zapominając, że w przypadku dolegliwości, będących wynikiem dyskopatii pierwszym krokiem do poprawy jakości życia jest indywidualnie opracowany program rehabilitacyjny. Odpowiednio dopasowane przez zespół Centrum Ortogenic do potrzeb chorego programy ćwiczeń kinezyterapeutycznych, wspierane masażem i właściwymi zabiegami fizykoterapeutycznymi, mogą okazać się skutecznym środkiem uśmierzenia bólu, który przynajmniej raz w życiu dotyka każdego.

 

Rehabilitacja dyskopatii we Wrocławiu – przeciwdziałanie, wsparcie i regeneracja

Dyskopatii nie należy się bać, ale warto dostatecznie wcześnie jej przeciwdziałać. Wsparcie doświadczonego fizjoterapeuty w profilaktyce bólu kręgosłupa pozwala uporać się z niechcianymi efektami siedzącego stylu życia.

Wystąpienie dyskopatii wiąże się jednak nie tylko z długotrwałym unieruchomieniem w jednej pozycji podczas wykonywania czynności zawodowych, ale i:

– nadmiernym obciążeniem kręgosłupa w ruchu,

– błędną techniką dźwigania,

– skrzywieniem kręgosłupa i innymi wadami postawy,

– przeforsowaniem podczas nadmiernej aktywności fizycznej,

– postępującymi procesami starzenia się organizmu,

a także zaawansowaną ciążą, w szczególności przy naprawdę dużym przyroście masy ciała.

Dyskopatia szyjna i lędźwiowa może pojawić się już w bardzo młodym wieku, dlatego nawracającego bólu pleców nie należy ignorować. Pierwsze stadia dyskopatii występują nawet u 25-latków, poddawanych długotrwałemu unieruchomieniu w jednej pozycji, narażonych na przewlekły stres, o niskiej na co dzień aktywności fizycznej.

Zmiany zwyrodnieniowe w odcinku lędźwiowym oraz przepuklina dysku kręgosłupa, skutkujące dotkliwymi dolegliwościami bólowymi, diagnozowane są również u większości badanych po 50 roku życia. Mimo istnienia pewnej wyraźnej tendencji, związanej ze stylem życia oraz czynnikami genetycznymi, również osoby teoretycznie niewykazujące predyspozycji do dyskopatii mogą być na nią narażone.

 

 Uraz, kontuzja, niezdrowy styl życia? Niezależnie od jego przyczyny, z bólem można walczyć

Jak odpowiednio zadbać o swój kręgosłup

Prawidłowo prowadzona rehabilitacja ma znaczenie niezależnie od wieku, a ćwiczenia kinezyterapeutyczne i regularny masaż stanowią istotny element profilaktyki rozwoju dyskopatii oraz jej dolegliwości bólowych.

W ostrych fazach choroby, gdy pojawia się silny ból kręgosłupa piersiowego, szyjnego czy lędźwiowego, pacjenci skarzą się również na:

– nieprzyjemne, nawracające drętwienie w kończynach,

– osłabienie siły określonej partii mięśni przykręgosłupowych,

– charakterystyczne mrowienie,

oraz zaburzenia czucia.

Jednak nawet w sytuacji, w której wspomniany ból nie jest wyraźnie odczuwalny, brak też innych objawów wymienionych powyżej, warto rozważyć korzystanie z programów profilaktycznych i wczesnego wsparcia terapią manualną, oferowaną przez zespół Ortogenic Wrocław. Zdradliwa dyskopatia potrafi przez dłuższy czas nie dawać o sobie.

 

Działanie wzmacniająco-stabilizujące terapii manualnej w bólu kręgosłupa piersiowego

Regularne ćwiczenia kinezyterapeutyczne, wykonywane pod okiem terapeuty Ortogenic, pozwalają na wzmocnienie odpowiednich mięśni oraz ich dostateczne rozciągnięcie. Dopasowane do potrzeb pacjenta zabiegi fizykoterapii dodatkowo zapewniają działanie przeciwbólowe i rozluźniające. Uzupełniająca kompleksową terapię, odpowiednio prowadzona edukacja ruchowa pozwala na nabycie umiejętności świadomego odciążania tych odcinków kręgosłupa, które są najbardziej narażone na dysfunkcje i zmiany patologiczne.

Wsparcie terapeutów Centrum Ortogenic w walce z dyskopatią i dotkliwym bólem kręgosłupa obejmuje indywidualnie opracowaną terapię manualną, skupiającą się na:

– prostych zabiegach manipulacji,

– ćwiczeniach prowadzonych technikami mobilizującymi,

– ćwiczeniach rozciągających, wzmacniających i stabilizujących,

– zaawansowanej neuromobilizacji.

Rehabilitacja dyskopatii szyjnej i lędźwiowej w Centrum Ortogenic obejmuje również zabiegi masażu, o działaniu rozluźniającym i zmniejszającym ból, a także kinesiotaping.

 

Aktywne wsparcie w leczeniu dyskopatii

Złożonych procesów patologicznych, zachodzących w obrębie kręgosłupa nie da się całkowicie wyleczyć, można je jednak skutecznie wyhamować oraz przeciwdziałać nawrotom stanów zapalnych, dzięki indywidualnie zaplanowanym programom terapeutycznym oraz edukacji, mającej na celu wzmocnienie prawidłowych nawyków życia pacjenta.

Specjaliści w zakresie rehabilitacji z Centrum Ortogenic zapewniają czynną pomoc w zrozumieniu przez pacjenta mechaniki kręgosłupa, przestrzeganiu zasad jego ergonomii, a także w wypracowaniu nowego, w pełni kontrolowanego schematu usprawniającego układ ruchowy, bezpiecznego zarówno podczas zajęć, jak i w czasie samodzielnego treningu w domowym zaciszu.