Zauważyłeś dziwne, twarde punkty na stopie? Nie wiesz, jak poradzić sobie z ich usunięciem? To mogą być brodawki wirusowe. Ich samodzielne usuwanie w domu najczęściej okazuje się nieskuteczne, dlatego warto skorzystać z pomocy podologa. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej o brodawkach wirusowych. Jeśli widzisz podobne zmiany na swojej skórze, umów się na wizytę w naszym gabinecie na ulicy Krynickiej 7-9 we Wrocławiu.

Brodawki wirusowe (wirus brodawczaka ludzkiego – HPV) inaczej zwane kurzajkami powstają na skutek osłabionego układu odpornościowego człowieka. Do zarażenia może dojść u dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Przyjmuje się, że około 10% populacji zarażonych jest wirusem brodawczaka ludzkiego. Odróżnia się dwa typy wirusa HPV1 i HPV2.

Rodzaje brodawek

Brodawki stóp  dzielimy na dwa rodzaje:

  • Myrmecia – pojedyncze, rozsiane, głębokie. Najczęściej bolesne, przez co mogą utrudniać chodzenie.
  • Mozaikowe – liczne, zlewające się, powierzchowne. Bardzo rzadko dają odczucia bólowe.

Gdzie i jak się można zarazić kurzajkami?

Wirus przenosi się poprzez kontakt z osobą zakażoną lub przedmiotem, z którym dana osoba miała styczność (obuwie, podłoga). Najczęściej dotyczy to osób z nadmierną potliwością stóp oraz przebywających na basenach, szatniach lub salach gimnastycznych. Wirus brodawczaka jest wysoce zakaźny. Dlatego, jeżeli zależy nam na zdrowiu naszego partnera i rodziny, powinniśmy szybko zidentyfikować brodawkę i rozpocząć leczenie.

Jak rozpoznać brodawkę?

Brodawkę nie zawsze jest łatwo rozpoznać, czasami jest mylona z odciskiem lub modzelem. Mają barwę białą, żółtą, a nawet szaro-zielonkawą. Często towarzyszy łuszczenie się naskórka.

Jeśli na stopie pojawi się coś niepokojącego, należy zgłosić się do podologa w celu rozpoznania zmiany. W przypadku kiedy mamy do czynienia z brodawką wirusową należy jak najszybciej zacząć terapię usunięcia, aby nie rozprzestrzeniała się.

Leczenie brodawek i kurzajek w gabinecie podologicznym

Terapia leczenia brodawek wirusowych jest długa. Najczęściej potrzeba od 3 do 10 zabiegów. Jednak jest to uzależnione od ilości kurzajek, jak i ich wielkości. Istotną kwestią jest współpraca  podologa z pacjentem oraz bezwzględna dyscyplina ze strony pacjenta.

 

Poniżej przedstawiamy przykładową terapię na brodawczaka ludzkiego z Centrum Ortogenic:

Brodawki i kurzajki na stopie

W Ortogenic zajmujemy się również innymi problemami związanymi ze zdrowiem stóp. Pedicure leczniczy to jeden ze sposobów na dbanie o stan paznokci i skóry stóp.

Umów się na wizytę lub konsultację teraz

Zapraszamy do umówienia się na konsultację pod numerem +48 796 655 468. Nasze centrum znajduje się we Wrocławiu obok szpitala położonego na ul. Borkowskiej.

Możesz też skorzystać z poniższego formularza i zadać pytanie: