Obuwie i wkładki ortopedyczne dla dorosłych

W odniesieniu do dorosłych osób, zmagających się z problemami w obrębie stóp niejednokrotnie pojawia się zalecenie zastosowania wkładek lub butów ortopedycznych, mających na celu korygowanie ewentualnych nieprawidłowości, jak również odciążenie stóp i ulgę podczas codziennej aktywności.

Niezbędne aspekty obuwia ortopedycznego

Buty mające na celu poprawę jakości funkcjonowania dorosłego człowieka z dolegliwościami stóp powinny być odpowiednio zaprojektowane oraz wykonane w sposób zapewniający optymalne pełnienie istotnych funkcji, poczucie komfortu, jak również estetykę. Wydaje się, że w odniesieniu do obuwia dla dorosłych wspomniane kwestie są najbardziej istotne, stając się podstawą zadowolenia użytkowników.

Projekt obuwia ortopedycznego powinien więc uwzględniać:

  • wykonanie z naturalnych surowców (najczęściej buty ortopedyczne dla dorosłych tworzone są ze skóry)
  • odpowiednio grubą podeszwę, zapewniającą asekurację stóp przed twardym podłożem
  • antypoślizgową i elastyczną podeszwę
  • usztywniony zapiętek oraz szeroki, zaokrąglony czubek umożliwiający swobodne ułożenie palców
  • zniwelowanie elementów mogących podrażniać stopę oraz wywoływać poczucie dyskomfortu (szwy, zamki, zbędne zdobienia)
  • uniwersalną estetykę, zapewniającą obiektywnie ładny efekt wizualny

Optymalizacja projektu obuwia do rodzaju schorzeniach

Zastosowanie odpowiedniego obuwia uzależnione jest w dużej mierze od rodzaju dolegliwości, będących domeną danej osoby – konkretny typ patologii stóp staje się więc wyznacznikiem wyboru obuwia ortopedycznego dla dorosłych. Każde schorzenie cechuje się bowiem odmienną charakterystyką, wymagając nieco innego postępowania korekcyjnego, jak również stawiając różne wymagania wobec obuwia.

Najbardziej popularnymi butami wśród dorosłych klientów okazują się być buty dla stopy cukrzycowej – osoby chorujące na cukrzycę cechują się bowiem występowaniem specyficznych zmian w obrębie stóp, wymagających odpowiednio dopasowanego obuwia, które zapewni komfort podczas codziennej aktywności. Buty dla stopy cukrzycowej charakteryzują się większym rozmiarem, niż tradycyjne obuwie i są zaprojektowane z zachowaniem tak zwanej tęgości obuwia – dzięki temu buty niwelują odczuwany dyskomfort, nie będąc jednocześnie dodatkowym obciążeniem dla chorej stopy. Istotna jest również płaska podeszwa, która ułatwia stabilizację.

Podobne cechy posiadają buty adresowane do osób, u których występują halluksy – w tym przypadku najważniejszym aspektem jest większy rozmiar obuwia, jak również szeroki czubek butów zapewniający swobodne ułożenie palców.

Wkładki ortopedyczne dla dorosłych

Zastosowanie wkładek ortopedycznych u osób dorosłych staje się sposobem na zlikwidowanie dolegliwości bólowych – z uwagi na niewielkie możliwości korygowania ułożenia stóp po okresie wzrostu, wkładki dla dorosłych stanowią głównie środek odciążający stopy. Niezbędne jest odpowiednie dobrane wkładki, która wykonana jest z materiału przepuszczającego powietrze oraz posiadającego właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze – zapewnia to nie tylko komfort, lecz także wysoki stopień higieny podczas użytkowania.

wkładki ortopedyczne dla dorosłych

Czytaj również: usługi podologiczne Wrocław