Na podeszwie twoich stóp pojawiła się zrogowaciała skóra? Domowe zabiegi usuwanie naskórka nie przynoszą długotrwałych efektów? Na twoich stopach prawdopodobnie pojawiły się modzele. Podolog pomoże Ci usunąć nie tylko sam problem ale także znajdzie jego przyczynę. Poniżej dowiesz się więcej o modzelach. Jeśli widzisz podobne zmiany w siebie, skontaktuj się z nami. Nasz gabinet mieści się na ulicy Grota-Roweckiego we Wrocławiu.

Modzele są zmianami skórnymi bardzo podobnymi do odcisków. Są to hiperkeratozy, czyli zgrubienia tkanki rogowej naskórka.

 

Gdzie powstają modzele?

Modzele to hiperkeratozy o zabarwieniu żółtym. Tworzą się w miejscach największego obciążenia. Prawidłowe obciążenie powinno być na I i V głowie kości śródstopia oraz guzie piętowym. W przypadku, gdy dochodzi do przeciążenia śródstopia to głowy kości obniżają się i powstaje płaskostopie poprzeczne, czego następstwem są modzele.

 

Modzel czy odcisk?

Często pacjent nie do końca wie co pojawiło się na jego stopach. Aby odróżnić modzel od odcisku trzeba wiedzieć jakie są główne różnice między nimi. Po pierwsze modzele są bardziej rozlane, odcisk jest skupiony w jednym punkcie. Po drugie modzele nie zawierają rdzenia (trzpienia keratynowego), dzięki czemu nie dają dolegliwości bólowych. Jednak czasami w przypadku modzeli po większym obciążeniu stóp (długotrwałe stanie lub chodzenie) pacjent może odczuwać pieczenie. Istotne jest prawidłowe rozpoznanie zmian aby wdrożyć odpowiednią terapię.

 

Leczenie przez podologa

Usunięcie modzeli jest bardzo prostym zabiegiem i potrzeba do tego tylko jednej wizyty. Niestety należy pamiętać o tym co jest przyczyną powstawania modzeli – płaskostopie poprzeczne. Aby pozbyć się tego ważna jest wizyta u fizjoterapeuty, który wykona komputerowe badanie stóp (przeczytaj również: diagnostyka stóp oraz wkładki indywidualne), zaprojektuje indywidualne wkładki ortopedyczne i zaleci ćwiczenia na stopy, które wzmocnią mięśnie. Jeśli nie zlikwidujemy przyczyny to cały proces powstawania modzeli powtórzy się. Dlatego tak ważne jest zastosowanie się do zaleceń podologa i fizjoterapeuty.

 

Przykładowa terapia w centrum Ortogenic Wrocław:

Pacjent 30 lat, pracujący na budowie w technicznym obuwiu. Stwierdzona nadpotliwość stóp.  Modzele usunięte w ciągu jednej wizyty.

Modzele wrocław

Umów się na wizytę lub konsultację teraz

Zapraszamy do umówienia się na konsultację pod numerem +48 796 655 468. Nasze centrum znajduje się we Wrocławiu obok szpitala położonego na ul. Borkowskiej.

Możesz też skorzystać z poniższego formularza i zadać pytanie: