Odciski to bardzo twarde hiperkeratozy(zgrubienia zrogowaciałej tkanki skórnej), występujące na stopach. Odcisków jest wiele rodzajów, ale przede wszystkim trzeba potrafić odróżnić je od kurzajki(przeczytaj o brodawce). Odciski powstają zazwyczaj na górze palców lub podeszwie stopy, w skutek długotrwałego ucisku punktowego. Przyczyną może być źle dobrane obuwie lub zwyrodnienie stopy, płaskostopiem poprzecznym(przeczytaj diagnostyka stopy), a także nadmierne obciążanie stóp.

 

Długo nieleczone odciski utrudniają chodzenie, sprawiają duży ból. U osób starszych mogą powodować zmniejszenie aktywności fizycznej.

 

Poniżej przypadek z terapii w Centrum Ortogenic:

Pacjentka lat 53. Problem z odciskiem zaczął się 3 miesiące przed wizytą. Odcisk usunięty podczas dwóch wizyt. Pacjentka korzystała z plastrów na odciski kupionych w aptece, które są nieskuteczne.

Odciski

 

Pacjentka lat 83, płaskostopie poprzeczne, haluks napiera na 2 palec w wyniku czego dochodzi do deformacji i otarć podczas chodzenia w obuwiu, przez co powstają odciski i rany. Fot. 1 prezentuje stan podczas pierwszej wizyty. Fot. 2 zrobiona podczas następnej wizyty, Pacjentka nie zastosowała się do zaleceń i stosowała maść na odciski co doprowadziło do maceracji naskórka i jeszcze większej bolesności. Fot. 3 zrobiona podczas ostatniej wizyty, Pacjentka zastosowała się do zaleceń, wszystko bardzo ładnie wygoiło się, brak bolesności.

Odcisk

Pacjent lat 46, płaskostopie poprzeczne, odcisk od kilku miesięcy, usuwany przez kosmetyczkę, ale odrastał bardzo szybko.

Odcisk

Pacjentka lat 60, problem z odciskami od kilku lat, bardzo bolesne podczas chodzenia. Od razu po usunięciu brak odczuć bólowych.

OdciskOdcisk

Umów się na wizytę lub konsultację teraz

Zapraszamy do umówienia się na konsultację pod numerem +48 796 655 468. Nasze centrum znajduje się we Wrocławiu obok szpitala położonego na ul. Borkowskiej.

Możesz też skorzystać z poniższego formularza i zadać pytanie: