Gdybyśmy mieli w najprostszy sposób określić główną funkcję ludzkiej stopy, bez większego zastanowienia wszyscy stwierdzilibyśmy, że służy ona po prostu do chodzenia. Ujmując kwestię tę nieco bardziej „naukowo”, należałoby jednak wspomnieć o dwoistości jej funkcji – podporowo-nośnej i lokomocyjnej, ponieważ narząd w praktyce bierze udział w poruszaniu się, jednocześnie zapewniając nam solidną podporę, dostosowaną do dźwigania ciężaru naszego ciała.

Z uwagi na złożoną budowę, wspomniany pakiet funkcji oraz duże obciążenia na co dzień, stopa zarówno dorosłego człowieka, jak i dziecka w okresie wzrostu narażona jest jednak na rozwój wielu chorób. Na ból i dyskomfort w obrębie stopy narzeka coraz więcej badanych na różnych etapach życia. To powód, by podjąć jeszcze większe wyzwanie w opracowywaniu coraz bardziej skutecznych programów fizjoterapeutycznych, ukierunkowanych na konkretne schorzenia.

Ból i dyskomfort w obrębie stopy Wrocław – tego nie wolno bagatelizować

Jak radzić sobie z ostrogą piętowąProblem ten jest również częstą przyczyną częstych wizyt w gabinetach fizjoterapeutycznych – aż 15% pacjentów zjawia się właśnie z powodu dotkliwych objawów bólowych w czasie chodu. Jedną z jego przyczyn, wciąż nie do końca poznaną i rozumianą może być ostroga piętowa, związana z zapaleniem w okolicy przyczepu rozcięgna podeszwowego. Będąca patologią chrzęstno-włóknistą ścięgna Achillesa, rozcięgna podeszwowego oraz patologią entezy mięśnia zginacza palców, schorzenie to może występować w obrębie jednej lub obu stóp, powodując uporczywy ból.

Mimo że jest to schorzenie wciąż budzące szereg wątpliwości i stanowiącego niejako problem terapeutyczny, w ostatnich latach wypracowano szereg metod leczenia, które dostosowane indywidualnie do potrzeb pacjentów przynoszą realne efekty. Zobacz, jakie zabiegi mogą być wykonywane przy zwalczeniu tego schorzenia. Fakt, że z ostrogą piętową można walczyć, a kompleksowa rehabilitacja pod czujnym okiem specjalisty pozwala ograniczyć postępowanie choroby to ważna wiadomość dla wszystkich należących do grupy ryzyka pacjentów, którzy na co dzień zmagają się z kłującym, ostrym, tępym, palącym bólem.

Ból ostrogi piętowej – zjawisko, którego chcemy się pozbyć jak najszybciej

W początkowej fazie zachorowania pojawia się on głównie w wyniku znacznego przeciążania stopy, następnie towarzyszy on normalnemu poruszaniu się. Z czasem ból, charakterystyczny dla ostrogi piętowej, należący do podstawowych i najlepiej zauważalnych jej objawów, przechodzi ze stanu czynnego przy każdym obciążeniu kończyny – podczas biegania, wchodzenia i schodzenia po schodach, stawania na palcach, a nawet zwykłego, powolnego spacerowania – do stanu spoczynkowego.

Oznacza to, że ból towarzyszący zwykle pierwszym krokom podczas aktywności fizycznej zaczyna uprzykrzać również wieczorny odpoczynek, a także pogarszać jakość snu. To takiego stanu rozwoju choroby nie można doprowadzić – wsparcie doświadczonego rehabilitanta stanowi więc priorytet.

Specjaliści na co dzień pracują z pacjentami uskarżającymi się na ból pięty, w różnych stadiach rozwoju choroby, dostosowując wsparcie fizjoterapeutyczne do potrzeb i możliwości chorego, dążąc do przywrócenia mu optymalnych możliwości poruszania się bez uciążliwego bólu. Opracowując dla każdego pacjenta indywidualną, kompleksową terapię, rehabilitanci prowadzą jednocześnie zajęcia indywidualne – uzupełniające, których celem jest wdrożenie bardzo ważnej profilaktyki – uczą chorych, jak umiejętnie unikać nadmiernych i niepotrzebnych przeciążeń, jak dbać o aktywność w sposób rozsądny, jak utrzymać optymalną masę ciała oraz regularnie kontrolują prawidłowy układ osi kończyny, zapobiegając jeszcze skuteczniej koślawienia stóp. Wszystko po to, by maksymalnie poprawić jakość życia pacjentów.

Czynniki ryzyka, na które warto zwróć szczególną uwagę

Walka z bólem ostrogi piętowej WrocławProblem ostrogi piętowej, diagnozowanej w dwóch typach (dolnej i górnej), może dotyczyć niemalże każdego, niezależnie od wieku, masy ciała czy stylu życia, choć wyróżnia się określone czynniki zwiększające ryzyko narażenia na wystąpienie tej coraz bardziej powszechnej patologii narządu ruchu. Kogo zatem najczęściej dotyka problem ostrogi piętowej i jakie czynniki sprzyjają rozwojowi choroby stopy, odpowiedzialnej za uporczywy, kłujący ból? Wśród czynników predysponujących do pojawienia się problemu wymienia się:

– płeć i wiek,

– sposób pracy (pozycję stojącą),

– styl życia i poziom codziennej aktywności (intensywne uprawianie sportu),

– tendencje do nadwagi i otyłości,

– płaskostopie,

a także źle dobrane i niewygodne obuwie, odgrywające często rolę wręcz kluczową.

Co ciekawe, nie chodzi tylko o niewłaściwie dobrany rozmiar butów, zmuszający do nienaturalnego utrzymywania buta na kończynie lub wykrzywiania śródstopia i palców, ale również o kąt i sposób ułożenia stopy. Problem ostrogi piętowej dotyka bardzo często kobiety w grupie wiekowej 30-60, czyli te najczęściej spędzające najwięcej czasu w butach na obcasach, co warunkuje w dużej mierze miejsce pracy i obowiązujący tam dress code. Wszelkie formy patologicznego ustawienia stopy lub stymulacja nieprawidłowych odruchów narządu prowadzi to rozwoju zmian o poważnych konsekwencjach – m. in. rozwoju ostrogi piętowej, swoistego schorzenia o złożonej etiologii, w których na radiogramie dobrze widoczna jest wyrośl kostna z guza piętowego, przypominająca nieco zawinięty pazur.

Terapia i profilaktyka ostrogi piętowej we Wrocławiu, czyli duet, którego nie sposób przecenić

Problemem ostrogi piętowej jest fakt, że choroba ma charakter nawracający, a więc walka z nią wymaga większego zaangażowania zarówno ze strony pacjenta, jak i fizjoterapeuty. Podejmowane działanie terapeutyczne ma na celu nie tylko zniwelowanie obecnego stanu zapalnego w tkankach, ale również zapobieganie jego ponownemu wystąpieniu.

Odpowiednia profilaktyka, której również uczą terapeuci, ma tu podwójne znaczenie. Nawet jeśli diagnoza została postawiona bardzo późno, a przewlekły stan zapalny sprawił, że stadium zaawansowania choroby określane jest na wysokie odpowiednio dostosowana do potrzeb pacjenta, rehabilitacja ma szansę wyraźnie poprawić jakość życia, tak ważną, niezależnie od wieku.

Trudności w eliminacji czynników sprzyjających rozwojowi ostrogi piętowej również nie stanowią przeszkody – gdy pewnych aspektów nie da się uniknąć, specjaliści wspierają pacjentów w zalezieniu sposobu na życie z nimi odpowiedzialnie, rozumnie i bezpiecznie.

Fizjoterapia – wsparcie, które zmienia życie pacjenta

Fizjoterapia ostrogi piętowej w Ortogenic to pakiet złożonych działań, mających prowadzić pacjenta do etapu uzyskania zadowalającej ruchomości stawu, ograniczenia dolegliwości bólowych, osiągnięcia lepszego efektu korekcji biomechaniki stopy oraz wzmocnienia mięśni osłabionego narządu ruchu, a więc realnie odczuwalnej poprawy możliwości lokomocyjnych i jakości życia.

Kompleksowa terapia ostrogi piętowej (w formie zachowawczej i ukierunkowanej na indywidualne potrzeby pacjenta) obejmuje zwykle:

– zabiegi fizykalne

zimny masaż

– kinezyterapię

terapię manualną (rozbudowaną o wskazane ćwiczenia: rozciągające mięśnie łydki i stopy, wzmacniające mięśnie, stretching powięzi podeszwowej)

kinesiology taping.

Często polecaną formą wsparcia pacjentów w walce z objawami ostrogi piętowej jest stosowanie pozaustrojowej fali uderzeniowej, o działaniu przeciwbólowym i przyspieszającym gojenie. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju metody nie nadają się dla wszystkich, w szczególności bardziej wrażliwych pacjentów. Specjaliści fizjoterapii stosują jedynie w pełni bezpieczne i indywidualnie opracowane formy terapii, wybierając metody najmniej ingerujące, a jednocześnie najbardziej skuteczne, aby każdy pacjent, niezależnie od wieku i ogólnego stanu fizycznego zyskał szansę jak najszybszego uzyskania optymalnych możliwości ruchowych.