Odczuwasz ból kolana lub kręgosłupa i zastanawiasz się, co to może oznaczać?

Zapraszamy do naszego centrum wiedzy, w którym dowiesz się podstawowych informacji na temat różnego rodzaju dolegliwości, z którymi mierzymy się codziennie. Oczywiście do pełnej diagnozy potrzebna jest wizyta u specjalisty, ale poniższe informacje pomogą zaspokoić ciekawość co dzieje się z naszym ciałem i jak można zaradzić uporczywemu bólowi.

Pamiętaj, że szybka reakcja na sygnały płynące z ciała to klucz do sukcesu w leczeniu – im wcześniej dostrzeżesz niepokojące symptomy i zgłosisz się do specjalisty, tym szybciej uzyskasz diagnozę, a co za tym idzie – będziesz mógł rozpocząć terapię, dzięki której dolegliwości bólowe znikną. Rozmaite schorzenia dają o sobie znać przeróżnymi objawami. Nie zawsze są one specyficzne i jednoznaczne, dlatego przeważnie niezbędna jest wizyta u lekarza. Chcąc jednak wstępnie zorientować się, co może Ci dolegać i jak zaradzić przykrym objawom, sprawdź poniższe zestawienie. To najczęstsze dolegliwości zdrowotne spotykane w fizjoterapii.

Kolano

Ból w kolanie to najczęściej spotykany rodzaj bólu. Dotyczy osób w każdym wieku, a przyczyn jego powstania jest niezliczona ilość.

Plecy/kręgosłup

Coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej – jadąc w samochodzie lub autobusie, podczas pracy, przy odpoczynku. Ma to duży wpływ na stan naszego kręgosłupa i warto o niego zadbać odpowiednio wcześnie, żeby uniknąć niechcianych powikłań.

Łokieć tenisisty

Popularny “łokieć tenisisty” dotyka nie tylko osoby wykonujące ten rodzaj sportu. Jest to odczuwanie dyskomfortu i zwykle też ograniczenie ruchu w obrębie stawu łokciowego, a jego powstanie może mieć różne podłoże.

Płaskostopie

Płaskostopie może mieć różne czynniki powstawania i tym samym pojawiają się różne rodzaje tego schorzenia. Systematyczne ćwiczenia oraz pomoce ortopedyczne (np. wkładki do butów) skutecznie powalają korygować nieprawidłowe ułożenie kości stóp.

Osteoporoza

Osteoporoza jest to choroba, która uwidacznia się zazwyczaj w podeszłym wieku. Odpowiednio wczesna diagnoza oraz ćwiczenia prewencyjne pozwolą spowolnić jej postęp.

Cieśń nadgarstka

Coraz częściej rozpoznawana choroba u pracowników biurowych, szwalni i innych prac, które nadwyrężają nadgarstek. Kluczowe jest wykonywanie ćwiczeń, które zmniejszą ryzyko wystąpienia tego schorzenia.

Ostroga piętowa

Z ostrogą piętową zmaga się bardzo wiele osób. Jej przyczyną może być między innymi niewygodne obuwie. Zastosowanie odpowiedniej terapii i ćwiczeń pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego schorzenia, lub zniwelować jego skutki.
Czytaj dalej

Bóle mięśni

Mogą być wynikiem nadmiernej aktywności fizycznej – mowa wtedy o popularnych zakwasach, które stanowią efekt przeciążenia mięśni. Występują także bóle o podłożu bakteryjnym lub wirusowym będące skutkiem urazu mechanicznego oraz rozwijających się schorzeń reumatycznych.
Czytaj dalej

Skręcenie kostki

Jest to uraz obejmujący więzadło i torebkę stawową. Dochodzi do niego wskutek nadmiernego wywinięcia stopy na zewnątrz. Objawia się bólem oraz ograniczeniem ruchomości. Leczenie jest zachowawcze i ma na celu unieruchomienie skręconego stawu.
Czytaj dalej

Dolegliwości neurologiczne – leczenie we Wrocławiu

Kolejną, dość obszerną grupą dolegliwości, są te związane z funkcjonowaniem układu nerwowego. Objawiają się one zaburzeniami w koordynacji ruchowej – zauważalna jest niestabilność, trudność w utrzymaniu poprawnej postawy ciała czy równowagi, osłabienie siły mięśniowej. Mogą pojawić się zaburzenia mowy, odczuwanie bólu, nadwrażliwość na bodźce. Wszystkie te objawy powinny skłonić do natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Ich przyczyną mogą być bowiem choroby układu naczyniowego, schorzenia degeneracyjne, początki rozwoju nowotworów czy zespoły otępienne. W wielu przypadkach zlecana jest fizjoterapia jako kluczowy element leczenia.

 

Dolegliwości bólowe kręgosłupa – zadbaj o swój komfort i pozbądź się bólu!

Przyczyn bólu kręgosłupa jest wiele – jest on odczuwany w różnych odcinkach i często pojawia się znienacka. Zdarza się także, że nasila się stopniowo, początkowo będąc niewinnym sygnałem ostrzegawczym, z czasem zmieniając się w objaw utrudniający codzienne funkcjonowanie. Fizjoterapeuci z Wrocławia z pewnością pomogą zapobiec narastaniu dolegliwości. Wykonują oni kompleksowe masaże i planują rehabilitację, zlecając zestaw ćwiczeń poprawiających zdrowie oraz niwelujących ból. Szybko rozpoznają schorzenie, a choroba, która jest przyczyną dyskomfortu przestanie się rozwijać!

Szeroki zakres usług w naszym Centrum Ortogenic, pozwala na kompleksowe podejście do każdego przypadku. Ważne jest, aby łączyć różne rodzaje terapii, alby osiągnąć sukces w pracy z pacjentem. Dostępne zabiegi to:

  • Terapia manulana — opiera się na indywidualnej pracy z pacjentem. Wykorzystuje się tutaj techniki, które mają za zadanie znormalizować napięcie mięśni, odpowiednio ułożyć powierzchnie stawowe względem siebie, a także stymulacja układu nerwowego.
  • Rehabilitacja — praca z pacjentem polegająca na wykonywaniu ćwiczeń i zabiegów na podstawie planu leczenia. Celem jest wzmocnienie mięśni, poprawa sylwetki i postawy, a także pozbycie się bólu.
  • Zabieg na maszynie Schumanna — zabiegi fizykalne, które pomagają zwalczyć dolegliwości bólowe i poprawić ogólne samopoczucie. Platforma mobilizuje komórki do regeneracji, co za tym idzie, przyspiesza proces rehabilitacji.
  • Kinesiology taping — użycie plastrów w fizjoterapii ma bardzo wiele zastosowań. Począwszy od odciążenia mięśni, zwłaszcza przy treningach sportowych, po stabilizację stawów, gdy jest to konieczne. Doskonale rezultaty można osiągnąć przy połączeniu z terapią manualną.
  • Masaże — mają działania rozluźniające mięśnie, redukujące napięcie mięśniowe, a także pobudzanie komórek do regeneracji przez zwiększenie przepływu krwi w mięśniach o tkankach.
  • Leczenie obrzęków — zabiegi dla osób po wycięciu węzłów chłonnych lub tych, którzy borykają się z częstymi obrzękami. Nasi specjaliści nie tylko przeprowadzą zabieg, ale także udzielą wszelkich informacji jak utrzymać stan bez obrzęku.