Konsultacja dietetyka

Spotkanie w gabinecie dietetycznym wynika zazwyczaj z chęci podjęcia działań, zmierzających do zadbania o własne zdrowie oraz zracjonalizowania sposobu odżywania się. Konsultacja ze specjalistą w dziedzinie dietetyki zapewnia uzyskanie informacji dotyczących tworzenia zbilansowanej diety, której optymalizacja zapewni konkretnemu organizmowi odpowiednie ilości kalorii, składników mineralnych oraz odżywczych. Konsultacja dietetyczna staje się więc pierwszym krokiem do stworzenia planów dietetycznych, a jej celem jest bliższe zapoznanie się z oczekiwaniami i potrzebami klienta.

Przebieg konsultacji dietetycznej

Konsultacja dietetyczna w Ortogenic dzieli się na kilka poszczególnych elementów, cechujących się konkretną celowością i zasadnością realizacji – uzyskane w przebiegu tego spotkania informacje wykorzystywane są do zaprojektowania zmian w dotychczasowej diecie klienta, dostosowanych do aktualnych potrzeb jego organizmu.

Czas trwania konsultacji wynosi około jednej godziny, podczas której profesjonalny dietetyk przeprowadza wstępny wywiad, ukazujący preferowany przez klienta tryb życia, nawyki żywieniowe oraz ocenia ogólny stan zdrowia i możliwości jego poprawy. W trakcie konsultacji dokonuje się również niezbędnych pomiarów antropometrycznych – obwodu talii, bioder, brzucha, ud, jak również stosunku wagi do wzrostu.

Opieka dietetyczna po konsultacji

Klient decydujący się na skorzystanie z porady dietetycznej ma możliwość pozostania pod opieką dietetyka przez okres trwania wdrażania zmian w codziennych nawykach żywieniowych, czyli w trakcie realizacji planów dietetycznych.

Opieka dietetyczna może polegać na udzielaniu ogólnych porad dotyczących sposobu odżywiania się, trybu życia i zalecanych do przyjmowania produktów spożywczych. Jej bardziej kompleksowa wersja odnosi się do szczegółowego zaprojektowania jadłospisów przez profesjonalistę, z uwzględnieniem informacji zebranych podczas wstępnego wywiadu – na ich podstawie klient otrzymuje zazwyczaj jadłospis na cały tydzień i zgłasza się na kontrolę w gabinecie według własnego uznania. Podczas wizyt kontrolnych dietetyk weryfikuje skuteczność wprowadzonych zmian, jak również ma możliwość dokonania ewentualnych modyfikacji w zaprojektowanych planach dietetycznych.

Zasadność konsultacji dietetycznych

Można uznić, że konsultacja i opieka dietetyczna stanowią trafną propozycję dla osób odczuwających potrzebę wprowadzenia zmian do swojego codziennego jadłospisu. Wiedza i doświadczenie specjalistów w dziedzinie dietetyki zapewniają zaplanowanie efektywnych oraz adekwatnych modyfikacji w dotychczasowym sposobie odżywiania. Nowy jadłospis powinien uwzględniać kluczowe aspekty związane z konkretnym organizmem oraz być indywidualnie zoptymalizowany do potrzeb klienta.

Warto zaznaczyć, że porady dietetyczne okazują się wyjątkowo pomocne w konieczności stosowania specjalnych diet, wynikających z nietolerancji różnych składników spożywczych czy alergii. Wobec tego znajdują szczególne zastosowanie u osób nietolerujących glutenu, laktozy oraz w innych alergiach – zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

Czytaj również: zabiegi podologiczne Wrocław