Czym na co dzień jest zdrowie? Odpowiedź wydaje się oczywista. To nasza swoista własność, będąca jedną z najważniejszych życiowych wartości. Bez niej nie moglibyśmy cieszyć się nawet z najprostszych przyjemności. Jednak by mogła ona istnieć, jako fundament naszego codziennego funkcjonowania musimy o nią odpowiednio dbać, zwracając uwagę na najmniejsze nawet sygnały ostrzegawcze.

Odczuwając ból, niezależnie od miejsca, w szczególności w jego pierwszych fazach, wielu pacjentów ignoruje jego istnienie, sięgając po pierwszy lepszy ratunek, pod postacią leku przeciwbólowego lub przeciwzapalnego. Po odpowiedniej dawce dotkliwy efekt bólowy zmniejsza się na tyle, że przez jakiś czas przestaje zwracać na siebie uwagę. Z czasem jednak niezdiagnozowana i nieleczona dolegliwość nawraca, z jeszcze większym natężeniem, utrudniając codzienne funkcjonowanie.

 

Ból kolana przy zginaniu Wrocław – dolegliwość, która może dotknąć każdego

Na ból kolana skarży się wielu pacjentów, z których część nie przekroczyła jeszcze 30 lat. Dawniej przypisywana postępującym procesom starzenia dolegliwość, towarzyszy coraz częściej młodszym osobom. Jest ona wynikiem współczesnego, skrajnie obieranego stylu życia, skupiającego się na niemalże nieustannym przebywaniu w pozycji siedzącej lub przeciwnie, w aktywności sportowej – zawodowej czy rekreacyjnej.

Będący najbardziej skomplikowanym stawem ludzkiego organizmu, staw kolanowy każdego dnia narażony jest na długotrwałe przeciążenia podczas licznych, powtarzanych czynności fizycznych. Zdrowe, prawidłowo funkcjonujący staw pozwala na płynne wykonywanie ruchów zginania i wyprostu oraz rotacyjnych podudzia, pozwalając na swobodne poruszanie się: siadanie, wstawanie, wchodzenie po schodach czy bieganie.

Aby chronić zdrowie pacjenta i zapewnić mu najwyższą możliwą jakość życia, niezależnie od wieku i stopnia narażenia na dolegliwości bólowe, ważna jest odpowiednia profilaktyka. Wzmacnianie aktywności stawu oraz poprawa stabilizacji poprzez regularne, indywidualnie opracowane ćwiczenia, będące elementem zintegrowanej z podstawowym leczeniem specjalistycznej rehabilitacji, ma tu istotne znaczenie.

 

Rehabilitacja stawu kolanowego we Wrocławiu – kiedy liczy się działanie

Niezależnie od tego, czy ból odczuwany przez pacjenta powstał w wyniku urazu, np. na nartach, podczas intensywnych ćwiczeń na siłowni, rekreacyjnej gry w piłkę czy mocno angażujących treningów lekkoatletyki, ważne by działania terapeutyczne podjęto dostatecznie wcześnie.

Opracowana dla każdego pacjenta indywidualnie rehabilitacja, stanowi integralny i szczególnie istotny element terapii najczęściej diagnozowanych przyczyn bólu kolana przy zginaniu. Jej strategię determinuje m. in.

– rodzaj urazu,

– jego pochodzenie,

– stopień uszkodzenia w obrębie struktur stawowych

lub

– stadium procesu chorobowego,

– wynikający z niego stopień ograniczenia ruchomości.

 

Leczenie bólu kolana w Ortogenic WrocławWsparcie rehabilitacyjne w Centrum Ortogenic

Głównym celem wsparcia ze strony fizjoterapeuty Wrocław w Centrum Ortogenic w terapii bólu kolana jest ulżenie pacjentowi w dolegliwości, poprawa jego stanu psychofizycznego oraz usprawnianie, prowadzące do odzyskania pożądanej sprawności ruchowej – na tyle, na ile tylko jest to możliwe. Opieka specjalistów pozwala zapewnić właściwe warunki biomechaniczne, niezbędne w procesach gojenia się ran, a jednocześnie sprzyja minimalizacji ryzyka pogłębienia się problemów, w wyniku nieumiejętnych i niedostosowanych do możliwości prób samodzielnego powrotu do zdrowia.

Ruch, choć wydaje się czynnością tak prostą, wymaga olbrzymiej samoświadomości, by nie doprowadził do pogorszenia stanu pacjenta. Współpraca z rehabilitantem Centrum Ortogenic we Wrocławiu pozwala nabyć odpowiednią wiedzę i umiejętności, które przyczyniają się do szybszego i bardziej efektywnego przywrócenia naturalnego stanu, zwanego zdrowiem. Więcej o indywidualnych programach terapii bólu kolana dowiesz się tutaj.

 

Ból w kolanie – co trzeba wiedzieć?

Przyczyny bólu w tym stawie dzieli się na wrodzone oraz nabyte. Wśród dysfunkcji wrodzonych wyszczególnia się między innymi zaburzenia w budowie anatomicznej, kolana koślawe oraz szpotawe. Druga grupa obejmuje urazy związane z przekroczeniem możliwości fizjologicznych w obrębie stawu i nadmiernym jego obciążeniem, takie jak złamania lub zwichnięcie rzepki, zerwanie lub naderwanie więzadeł.

Nieprzyjemna dolegliwość może pojawić się niespodziewanie. Ból kolana w nocy, podczas wstawania i siadania lub w czasie spaceru, zarówno u starszych, jak i młodszych pacjentów wyraźnie pogarsza jakość życia. Może występować często lub w pierwszych fazach pojawiać się niezmiernie rzadko, nie wzbudzając większego niepokoju.

Jeżeli jednak jego przebieg jest ostry, a sama dolegliwość bólowa zdaje się nawracać podczas prostych, codziennych czynności – wówczas zalecany jest kontakt z lekarzem, który postawi prawidłową diagnozę i zaleci odpowiednią terapię.

 

Ból przy chodzeniu wymaga odpowiedniej terapii

Kontakt z rehabilitantem we Wrocławiu warto rozważyć już w pierwszym stadium walki z problemem, ponieważ zarówno urazowy, jak i chorobowy ból w kolanie można zmniejszać, dzięki odpowiednio opracowanemu programowi ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Mogą one poprzedzać, jak i uzupełniać leczenie operacyjne, pomagając pacjentom szybciej wrócić do niezbędnej sprawności. Plan prowadzonych zajęć uwzględniający nowoczesne elementy terapii manualnej, rehabilitanci z Centrum Ortogenic zawsze dostosowują do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz specyfiki choroby, leżącej u podstaw dolegliwości bólowych. Dzięki temu pierwsze efekty pojawiają się szybciej i są wyraźnie odczuwalne.

Nawracający lub trwały ból z tyłu kolana może świadczyć o wielu przypadłościach. Ważne zatem, by postawiona diagnoza była trafna, wówczas rokowania powrotu do pełnej funkcjonalności są znacznie bardziej realne.

 

Ból kolana przy bieganiu we WrocławiuZapalenie stawu kolanowego – dolegliwości niezależne od wieku

U dzieci i młodzieży częste bóle w stawie kolanowym przy zginaniu mogą być związane z przeforsowaniem w wyniku nadmiernej aktywności sportowej, zarówno w szkole, jak i poza nią. Jednakże również w tej grupie nie można wykluczyć poważnych zmian chorobowych, takich jak zapalenie stawu czy zwyrodnienie, a także wad budowy stawu rzepkowo-udowego.

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego to jedna z najczęściej stwierdzanych przypadłości u pacjentów po 60 roku życia, ale nie jedyna. Spośród innych chorób i przypadłości, odpowiedzialnych za dyskomfort podczas poruszania się i odczuwalny ból wyróżnia się również reumatoidalne zapalenie stawu, zapalenie błony maziowej – w każdym przypadku częstotliwość występowania zwiększa się wraz z wiekiem.

Zarówno w przypadku młodych, jak i starszych pacjentów dużą rolę w podwyższeniu skuteczności terapii rehabilitacyjnej problemów urazowych i chorobowych pełni zaangażowanie ich w aktywne uczestnictwo. Program ćwiczeń, opracowany przez specjalistów we wrocławskim Ortogenic uwzględnia nie tylko zabiegi kontrolowane przez rehabilitanta, takie jak terapia manualna z masażem i leczeniem obrzęków, ale również proste zadania do bezpiecznego wykonywania w domu.

 

Terapia manualna Ortogenic – brak bólu to brak ograniczeń

Możliwości walki z bólem jest wiele, jednak zadaniem terapeuty jest opracowanie indywidualnej strategii, dostosowanej do rodzaju dysfunkcji oraz stopnia, w jakim chory może zostać zaangażowany w procesy rehabilitacyjne. Podstawowym celem terapii manualnej jest łagodne, ale efektywne przywrócenie funkcji stawu kolanowego, a więc jego koordynacji, naturalnego zakresu ruchu oraz siły mięśni. W praktyce jednak zalecane przez specjalistów metody terapii skupiają się przede wszystkim na zmniejszeniu obciążenia stawu oraz zapobieganiu osłabienia okalających go mięśni.

W przypadku stawu kolanowego, do wspieranych ćwiczeniami mięśni należą:

– mięsień czworogłowy,

– dwugłowy uda,

– brzuchaty łydki,

– półścięgnisty.

Terapia manualna, zalecana jako element rehabilitacji stawu, skupia się na pracy od stabilizacji do mobilizacji, uwzględniając ćwiczenia rozciągające i masaż tkanek miękkich. Wszystkie zadania w obrębie bezbolesnej terapii manualnej, których realizacji podejmują się fizjoterapeuci Ortogenic, we współpracy z pacjentem, służą zmniejszeniu odczuwanego dyskomfortu oraz polepszeniu jego stanu zdrowia. Uzupełniane specjalistycznymi zabiegami fizjoterapeutycznymi: masażem, kinesiotapingiem oraz leczeniem obrzęków, wspomagają leczenie bólu w stawie kolanowym, zwiększając szansę pacjenta na szybki powrót do sprawności.

Brak bólu to brak ograniczeń, warto więc podjąć wyzwanie współpracy z rehabilitantem Ortogenic nad usprawnianiem stawu kolanowego – to ważny krok na drodze do normalności.