Pojęcie „entezopatia” wciąż nie jest powszechnie używane, ani tym bardziej dobrze znane. Wielu pacjentów nigdy o nim nie słyszało, nawet wówczas, gdy sami borykali się z dotkliwym bólem po bocznej stronie stawu łokciowego. „Łokieć tenisisty”, bo o nim oczywiście mowa, to przewlekłe przeciążenie stawu nadgarstkowo-promieniowego, które w przeciwieństwie do tego, co sugerowałoby nazewnictwo, niewiele wspólnego ma ze sportowym przetrenowaniem.

Określany w ten sposób zespół boleści okolic stawu łokciowego, uznany został za chorobę zawodową informatyków, pracowników biurowych, magazynierów, hydraulików, mechaników, stolarzy, a także muzyków, w szczególności skrzypków i pianistów.

 

Ból ręki w łokciu Wrocław – powszechny problem u coraz młodszych pacjentów

Ból w łokciu podczas czynności domowychBędąc na co dzień narażonym na powtarzanie ruchów zginania i prostowania oraz pronacji i supinacji przy zwiększonym obciążeniu, czy to w wyniku wykonywanej pracy zawodowej, czy też czynności towarzyszących codziennym zajęciom niezwiązanym z pracą, warto zainteresować się profilaktyką słynnego „łokcia tenisisty”.

Dotykająca około 3% całej populacji entezopatia pogarsza codzienne funkcjonowanie coraz młodszych pacjentów, niezależnie od ich stylu życia oraz aktywności fizycznej. Przeciążenia mające miejsce podczas prostych zajęć, takich jak używanie śrubokrętu, pielęgnowanie ogrodu czy rekreacyjnej gry w kręgle tylko zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia lub nasilenia dolegliwości, szczególnie u osób ze słabym wytrenowaniem mięśni.

 

Przypadłości cywilizacyjne – jak z nimi walczyć?

Dolegliwości bólowe, będące następstwem sumowania się mikrourazów oraz wyraźne osłabienie siły mięśni dają się we znaki podczas ruchu wyprostu nadgarstka, oraz skręcania przedramienia na zewnątrz. Odczuwając dyskomfort lub ostry, chwilowy ból podczas podawania dłoni w geście powitania lub unoszenia do ust filiżanki z kawą, można spodziewać się, że odpowiedzialna jest za to słynna dolegliwość „łokcia tenisisty”.

Odpowiedni trening mięśni ręki, w tym mięśnia prostownika promieniowego nadgarstka u fizjoterapeuty we Wrocławiu, stanowi ważny element profilaktyki zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawów kończyny górnej. Im wcześniej, w przypadku stwierdzenia lub choćby podejrzenia zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej, pacjent zwróci się po pomoc do specjalisty rehabilitanta, tym szybciej opanowany zostanie ból, który potrafi skutecznie obniżać jakość życia.

Nie warto ignorować sygnałów, które dając o sobie znać podczas intensywnej pracy, ale i prostych, codziennych czynności, wyraźnie alarmują o postępującym problemie.

 

Łokieć tenisisty – objawy, których nie wolno ignorować

Praca przy komputerze może powodować ból łokciaZarówno podczas pracy zawodowej, jak i wykonywania rutynowych czynności w domu, ogrodzie czy w trakcie podejmowanej aktywności sportowej, może pojawiać się nieprzyjemny ból ręki w łokciu.

Częste powtarzanie ruchów palców i nadgarstka, przy jednoczesnym zgięciu w łokciu mogą prowadzić do przewlekłego wrażenia tkliwości po bocznej stronie łokcia. Charakterystyczny ból, będący niepożądanym skutkiem mikrouszkodzeń w obrębie stawu, wymaga skutecznych metod leczenia, uzupełnionych dobraną indywidualnie do potrzeb formą terapii zachowawczej.

Wykorzystanie terapii manualnej oraz wybranych zabiegów fizykoterapii ma za zadanie zmniejszać dolegliwości bólowe, zapobiegać rozwijaniu lub pogłębianiu stanów zapalnych,. Ma również stymulować, a jednocześnie stabilizować naturalne funkcje układów kostnego i mięśniowego, poprzez polepszenie wytrzymałości tkanek zmienionych chorobowo oraz poprawę ich unaczynienia. W Centrum Ortogenic Wrocław dostępna jest pełna opieka rehabilitacyjna i terapeutyczna dla pacjentów, oparta na indywidualnie stworzonym programie usprawniającym.

Nieleczona przypadłość „łokcia tenisisty”, charakteryzująca się bólem, miejscową tkliwością oraz osłabieniem siły mięśni, potrafi dawać się we znaki podczas najprostszych działań nawet do 24 miesięcy. To naprawdę długo, dlatego jej prawidłowa diagnoza i następująca po niej nieinwazyjna terapia manualna stanowi rozwiązanie warte rozważenia zarówno u starszych, jak i młodszych pacjentów.

 

Terapia manualna, czyli jak leczyć łokieć tenisisty we Wrocławiu

Długotrwała praca statyczna, prowadząca do przeciążenia mięśni kończyny górnej lub zajęcia dynamiczne o małym, lecz stałym obciążeniu, powtarzające się schematycznie stanowią główną przyczynę dolegliwości bólowej stawu łokciowego. Jedną ze stosowanych w Centrum Ortogenic metod wspomagania jej leczenia zachowawczego jest precyzyjnie ukierunkowana na źródło problemu terapia manualna. Uzupełniają ją zabiegi fizjoterapeutyczne masażu oraz nowoczesny kinesiotaping, służące zmniejszeniu dolegliwości bólowych oraz normalizacji i stabilizacji napięcia mięśniowego. Zobacz, na czym polega wizyta u specjalisty i jakie są inne rodzaje zabiegów.

Odczuwane przez pacjenta bóle w łokciu oraz stwierdzone podczas pierwszej konsultacji zaburzenia czynności ruchu w stawie i ograniczenie naturalnych funkcji mięśni stanowią wskazanie do wdrożenia programu rehabilitacyjnego. Do podstawowych przeciwwskazań stosowania terapii manualnej zaliczyć trzeba z kolei ostre stany zapalne występujące w organizmie pacjenta, gojące się złamania, osteoporozę oraz postępujące procesy nowotworowe.

 

Pacjentom zakwalifikowanym do terapii manualnej w Centrum Ortogenic proponowane są bezpieczne i nieobciążające zabiegi indywidualne:

– edukacyjne (dot. wykluczenia w pierwszych 2 tygodniach ruchów powodujących dyskomfort),

– głębokiego masażu poprzecznego,

– funkcyjnego masażu tkanek miękkich (przygotowującego do mobilizacji),

– oparte na technikach mobilizacyjnych Mulligana,

– oparte na technikach manipulacyjnych Milla,

– ćwiczeń izometrycznych i ekscentrycznych (uzupełniających program).

 

Regularne, kontrolowane poddawanie się zabiegom oraz indywidualne konsultacje ze specjalistą kinezyterapii Centrum Ortogenic pozwalają na wypracowanie oczekiwanego efektu przeciwbólowego i poprawy ogólnej funkcjonalności w stawie łokciowym. Ponadto umożliwiają również stworzenie indywidualnego programu pracy usprawniającej, utrwalającej uzyskane dotąd wyniki, do kontynuacji w warunkach domowych.