Skręcona kostka, czyli uraz stawu skokowego to jeden z najczęściej doznawanych urazów nogi. Każdego roku dotyka on milionów osób na całym świecie – skutecznie utrudniając im życie. Uszkodzenie torebki stawowej potrafi bowiem unieruchomić nawet do kilku tygodni. Problem ten spotyka osoby w różnym wieku i wbrew pozorom wcale nie trudno go doznać. Szacuje się, że nawet 95% skręconych kostek, to efekt podwichniętej do wewnątrz stopy. Podpowiadamy jak postępować w przypadku tego urazu oraz ile trwa rehabilitacja.
Jest to uraz, który obejmuje swoim zasięgiem torebkę stawową i więzadła.
Przyczyny skręcenia kostki
Najczęściej dochodzi do niego w trakcie ruchu – wskutek wygięcia stopy do wewnątrz. Kontuzja tą bardzo często dotyka osoby, które uprawiają sporty i doprowadzają do obciążenia stawu skokowego. Zdarza się to często zwłaszcza w tenisie, koszykówce oraz joggingu. Z drugiej jednak strony do skręcenia może dojść także podczas zwykłego spaceru np. w wyniku złego ułożenia stopy. Ryzyko doznania tej kontuzji zwiększa się również u osób, które w przeszłości zmagały się już z:
- Innymi kontuzjami tego typu;
- Dysbalansem mięśniowym;
- Zaburzeniami priopriocepcji;
- Wiotkością więzadłową;
- Płaskostopiem;
- Nieprawidłową pracą stóp.
Skręcony staw skokowy i jego objawy
Uraz wywołuje całkowite lub częściowe uszkodzenie torebki stawowej i znajdujących się w jej pobliżu więzadeł. W zależności od stopnia zaawansowania urazu jego objawy się nasilają. Mowa o skręceniu:
- I stopnia – powoduje obrzęk oraz niewielki ból. Czasami może wywoływać ograniczenia ruchu;
- II stopnia – wskutek urazu dochodzi do rozerwania torebki stawowej i częściowego uszkodzenia więzadeł. Powoduje to większy ból i duży obrzęk, przez co osoba, która go doznała, porusza się utykając;
- III stopnia – rozerwaniu ulegają także więzadła, co zaburza stabilność oraz wiąże się z bardzo dużym obrzękiem i bólem.
Pierwsza pomoc
W trakcie urazu należy niezwłocznie udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy. Przebiega ona zgodnie z zasadą PRICE:
- P (ang. protection) – ochrona;
- R (ang. rest) – odpoczynek;
- I (ang. ice) – zimne okłady z lodu;
- C (ang. compression) – kompresja;
- E (ang. elevation) – uniesienie kończyny z urazem powyżej linii serca).
Dodatkowo w celu udzielenia pierwszej pomocy należy również unikać czynności, które mogą doprowadzić do zwiększenia obrzęku. Mowa tu m.in. o dużym wysiłku, gorących kąpielach oraz stosowaniu niektórych leków, np. maści rozgrzewających. Trzeba jednak pamiętać o tym, że skręcenie to bardzo złożona kontuzja. Dlatego zawsze warto udać się na wizytę do ortopedy. Szczegółowe badania mogą wymagać przeprowadzenia USG i RTG. Pomogą one także w dokonaniu oceny stawu skokowego. W przypadku powracających kontuzji warto również skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Właściwa rehabilitacja zabezpieczy staw przed powstawaniem kolejnych kontuzji.
Leczenie skręconego stawu skokowego
Przebieg leczenia uzależniony jest od stopnia zaawansowania kontuzji. W przypadku niewielkich urazów pacjent nie odczuwa dużego bólu, dzięki czemu może się dalej poruszać. Czasami, gdy kończyna jest już wyleczona, ale daje dolegliwości bólowe, warto zgłosić się na terapię manualną, na której pozytywne efekty, można utrwalić tejpami Niestety przy bardziej zaawansowanych kontuzjach może to być jednak niemożliwe – nawet to kilku tygodni. W przypadku urazów:
- I stopnia – leczenie opiera się na stosowaniu zimnych okładów oraz ograniczeniu przemieszczania się. Po upływie 10 dni kontuzja zaniknie;
- II stopnia – wymaga regularnego schładzania skróconej kostki oraz jej odciążaniu. Powrót do zdrowia może zająć od 10 do 20 dni. Dla lepszego efektu poleca się także używanie stabilizatora;
- III stopnia – to najcięższy z rodzajów skręcenia. Dlatego poza okładami z lodu należy przez minimum 3 tygodnie unikać ruchu. Dodatkowo również przez okres minimum 6 tygodni powinno się używać stabilizator.
Czasem jednak leczenie zachowawcze może okazać się niewystarczające. W tym wypadku trzeba będzie poddać kostkę leczeniu operacyjnemu, które wiąże się także z odbyciem rehabilitacji.
Rehabilitacja po kontuzji
Rehabilitację skróconej kostki można rozpocząć już po wykonaniu badań, które wyeliminują złamanie, czy inne patologie. Trzeba pamiętać o tym, że im wcześniej rehabilitacja zostanie rozpoczęta, tym lepsze będą jej efekty. Na podstawie rozeznania, terapeuta dobierze program ćwiczeń, który będzie odpowiedni do stopnia zaawansowania kontuzji. Jest ona polecana niezależnie od stopnia skręcenia – dzięki odbytej rehabilitacji zmniejszy się ryzyko doznania kolejnych urazów tego typu w przyszłości. W efekcie pacjent odzyska pełną sprawność ruchową oraz zmniejszenie obrzęku. Na kolejnych etapach rehabilitacji wdraża się trening stabilizacyjny, który pomaga stopie w odzyskaniu pełnej stabilności. Terapeuta pomoże również w dobraniu zestawu ćwiczeń, których trudność będzie ulegać stopniowej progresji. W trakcie fizykoterapii poleca się także stosowanie zabiegów uzupełniających, np. krioterapii, laseroterapii itp.
W rehabilitacji skręconego stawu skokowego pomogą eksperci z Centrum Ortogenic. Pod okiem naszych renomowanych fizjoterapeutów powrócisz do zdrowia i odzyskasz dawną sprawność ruchową. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą – a w razie pytań do kontaktu. Z przyjemnością odpowiemy na Państwa pytania.