Skóra na twoich stopach zaczęła się łuszczyć lub pojawił się na niej biały nalot? Paznokcie zrobiły się kruche i zmieniły kolor? Do tego stopy zaczęły nieprzyjemnie pachnieć? To prawdopodobnie grzybica stóp. W gabinecie podologicznym zajmujemy się skutecznym dyskretnym leczeniem tej dolegliwości. Poniżej dowiesz się więcej o grzybicy stóp. Jeśli zauważysz podobne objawy u siebie, umów się na konsultację w naszym gabinecie na ulicy Krynickiej 7-9 we Wrocławiu.

Leczenie grzybicy na stopach

Grzybica stóp wydaje się popularnym oraz często występującym schorzeniem, na które narażone są osoby z grup ryzyka – zwłaszcza uczęszczające do miejsc użytku publicznego, wśród których wymienić można baseny, sauny czy kluby sportowe. W podobnych miejscach ryzyko zakażenia grzybicą wydaje się wyjątkowo wysokie, z tego względu warto zachować szczególne środki ostrożności, dbając o higienę oraz zapobiegając zarażeniu. Stopy, na których rozwija się grzybica wymagają odpowiedniego potraktowania, w celu usunięcia dolegliwości oraz zniwelowania jej nawrotów.

Charakterystyczne objawy grzybicy stóp

Grzybica charakteryzuje się występowaniem specyficznych zmian na stopach – początkowo skóra jest jedynie zaczerwieniona, z czasem jednak zaczynają pojawiać się pęcherzyki, grudki oraz obrzęk, któremu towarzyszy świąd i pieczenie. Zaniedbania na tym etapie związane z zaniechaniem stosownych działań leczniczych prowadzą do rozprzestrzeniania się grzybicy, jak również do narastającego złuszczania się skóry na coraz większym obszarze – grzybica może objąć również płytkę paznokcia. W skrajnym przypadku mogą występować pęknięcia prowadzące do zakażeń bakteryjnych, którym towarzyszą dolegliwości bólowe.

Przypadłość, jaką jest grzybica wydaje się wyjątkowo charakterystyczna oraz łatwa do rozpoznania – wstępną diagnozę może postawić sam pacjent, w oparciu o podstawowe informacje odnoszące się do schorzenia. Niezaprzeczalnym jest fakt, że warto również skonsultować się ze specjalistą, jakim jest podolog, który dokona profesjonalnego rozpoznania oraz zaordynuje adekwatne środki lecznicze, skutecznie i szybko usuwające zmiany na stopach.

Przyczyny zakażenia grzybicą stóp

Bezpośrednim powodem pojawienia się zmian grzybiczych na stopach jest zakażenie grzybami z rodziny drożdżaków – staje się ono możliwe w sytuacji nie zachowania odpowiedniej higieny oraz wobec tworzenia optymalnych warunków dla rozwoju grzybów. Z tego względu tak ważna staje się profilaktyka, mająca na celu zapobieganie zakażeniom.

Jak wspomniano, osoby szczególnie narażone na zarażenie grzybicą to klienci klubów sportowych, saun oraz basenów – korzystanie z publicznych pryszniców oraz chodzenie boso po ogólnodostępnych płytkach sprzyja powstawaniu zakażeń. Również nieodpowiednio dobrane obuwie, wywołujące efekt nadmiernego pocenia się stóp wpływa na pojawienie się wspomnianej dolegliwości – grzyby będące jej przyczyną preferują bowiem ciepłe oraz wilgotne lokalizacje, zapewniające im optymalne warunki do rozwoju.

Leczenie grzybicy stóp

W celu zlikwidowania omawianego schorzenia warto zgłosić się do gabinetu podologicznego – istnieją wprawdzie preparaty przeciwgrzybicze dostępne w aptekach bez recepty, jednak z pewnością nie będą one równie skuteczne, co zoptymalizowane działania terapeutyczne, zaplanowane przez profesjonalistę. Podolog podejmuje bowiem kroki, zmierzające do postawienia rzetelnej diagnozy, w oparciu o którą decyduje o dalszym postępowaniu – najczęściej zapisuje odpowiednie maści, zawierające środki efektywnie oraz szybko zwalczające grzybicę na stopach.

Dowiedz się również, jak leczymy pojawiające się na stopach odciski.

Umów się na wizytę lub konsultację teraz

Zapraszamy do umówienia się na konsultację pod numerem +48 796 655 468. Nasze centrum znajduje się we Wrocławiu obok szpitala położonego na ul. Borkowskiej.

Możesz też skorzystać z poniższego formularza i zadać pytanie: