Masaże (klasyczny, sportowy, funkcjonalny, relaksacyjny)

Masaż stanowi jedną z technik terapii manualnej, stając się elementem wspomagającym przebieg rehabilitacji w fizjoterapii. Z uwagi na zastosowanie oraz cele masażu, można wyodrębnić kilka jego rodzajów, które zostaną pokrótce omówione poniżej.

Masaż klasyczny

Klasyczna odmiana masażu wydaje się jednocześnie jedną z najpopularniejszych – dostępna jest bowiem nie tylko podczas rehabilitacji przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę Wrocław, lecz właściwie w każdym gabinecie masażu, jako forma rozluźniająca i relaksująca. W odniesieniu do fizjoterapii masaż klasyczny spełnia wspomagającą funkcję, niwelując nadmierne napięcie mięśniowe i przygotowując do dalszych zabiegów. Staje się także fundamentem pozostałych technik masażu, cechujących się większym stopniem wyspecjalizowania.

Skuteczność masażu klasycznego wynika z zastosowania optymalnych technik, wśród których wymienia się głaskanie, rozcieranie, wyciskanie, ugniatanie, oklepywanie, wibrację, roztrząsanie oraz wałkowanie – każda z tych technik masażu cechuje się odmiennym wpływem na struktury ludzkiego ciała.

Masaż sportowy

Masaż sportowy w swoim przebiegu okazuje się znacząco nawiązywać do klasycznych technik masujących. Czynności wykonywane w jego trakcie charakteryzują się jednak większą siłą oraz energią, stając się częścią profesjonalnego treningu, rozgrzewając i rozluźniając mięśnie oraz wpływając na ograniczenie powstawania kontuzji i pojawiania się tak zwanych zakwasów po intensywnej aktywności treningowej.

Wymienia się kilka rodzajów masażu sportowego, wyspecjalizowanych wobec celów, jakie powinien osiągnąć – masaże w odniesieniu do sportowców wykonywane są bowiem zarówno pomiędzy treningami, jak i w trakcie zawodów oraz w okresie wolnym od intensywnych ćwiczeń fizycznych. Mają na celu utrzymanie optymalnej elastyczności ciała, rozluźnienie i rozgrzanie mięśni oraz przygotowanie do wzmożonego wysiłku fizycznego.

Masaż funkcjonalny

Celem masażu funkcjonalnego staje się przede wszystkim przywrócenie prawidłowego zakresu ruchu w stawie, w obrębie którego występuje dysfunkcja oraz rozluźnienie danego mięśnia i uzyskanie jego prawidłowej długości. W przebiegu masażu funkcjonalnego wykorzystuje się masujący oraz rozciągający ruch w stawie. Ruch wykonywany jest przez terapeutę, bez czynnego udziału pacjenta i przebiega w przeciwnym niż naturalny kierunku. Nacisk podczas masażu dostosowywany jest w sposób umożliwiający przesuwanie się masowanych struktur pod dłonią terapeuty, co wpływa na ich rozluźnienie i rozciągnięcie.

Zabieg wykonywany jest w zakresie możliwym bez wywołania bólu, a w trakcie każdej kolejnej sesji następuje jego rozszerzenie – dzięki stopniowemu rozluźnianiu i rozciąganiu konkretnej struktury, masaż staje się bezbolesnym doświadczeniem, podnoszącym jakość codziennej aktywności.

Masaż relaksacyjny

Można uznać, że każdy z rodzajów masażu cechuje się funkcją relaksacyjną, wpływając na zniesienie napięć oraz rozluźnienie całego ciała – masaż relaksacyjny może być wykonywany w każdym przypadku, bez konkretnych wskazań rehabilitacyjnych, jak również stać się uzupełnieniem lub dodatkiem do programu fizjoterapeutycznego.

W ramach zabiegów fizjoterapeutycznych oferujemy także terapię manualną.

Czytaj również: zabiegi podologiczne Wrocław