Profesjonalna opieka fizjoterapeutyczna jest kluczowa w procesie leczenia i szybkiego powrotu do zdrowia. Wykorzystująca najnowsze metody, pozwala pacjentom pozbyć się uporczywego bólu, bez stosowania długotrwałej farmakoterapii.
Fizjoterapeuta Wrocław – czym się zajmuje?
Fizjoterapeuta to specjalista, który za pomocą metod i zabiegów rehabilitacyjnych, łagodzi dolegliwości bólowe pacjentów. Celem prowadzonej przez niego terapii jest przywrócenie im pełnej sprawności ruchowej.
W 2015 roku Prezydent RP podpisał ustawę, na mocy której zawód fizjoterapeuty podobnie jak lekarza, zaliczany jest do grupy zawodów medycznych. Oznacza to, iż każdy specjalista w naszym kraju musi posiadać wymienione w niej kwalifikacje, a także licencję zawodową. Do Krajowego Rejestru wpisanych jest obecnie około siedemdziesięciu tysięcy osób z aktywnymi uprawnieniami zawodowymi, co oznacza, iż specjaliści z tej dziedziny stanowią w naszym kraju trzeci co do liczebności zawód medyczny.
Choć w tym zawidzie nie ma specjalizacji kierunkowych, coraz częściej stosuje się określenia, które mają na celu przybliżenie obszaru, w jakim specjalizuje się terapeuta, np. sportowy, dziecięcy czy uroginekologiczny.
Terapeuci w codziennej pracy korzystają z wielu metod leczenia pacjentów, które możemy podzielić na dwie grupy: kinezyterapię oraz fizykoterapię. W przypadku kinezyterapii to ruch jest środkiem leczniczym, który poprzez oddziaływanie na mięśnie za pomocą ćwiczeń rozciągających, z wykorzystaniem obciążników i ćwiczeń izometrycznych, ma usunąć niesprawność fizyczną. Ćwiczenia te mogą mieć charakter indywidualny lub grupowy, jak w przypadku zajęć prowadzonych w wodzie. Fizykoterapia to zabiegi, podczas których wykorzystuje się w pełni bezpieczne zjawiska fizyczne, takie jak prąd elektryczny, promieniowanie świetlne, ultradźwięki i niską temperaturę. Jej celem jest poprawa komfortu życia pacjentów, zmagających się z przewlekłymi schorzeniami, takimi jak osteoporoza czy stwardnienie rozsiane.
Dlaczego wizyty w gabinecie fizjoterapeutycznym są tak ważne?
Do niedawna fizjoterapia była kojarzona wyłącznie ze wsparciem leczenia po wypadkach. Na szczęście dynamiczny rozwój tej dziedziny doprowadził do zwiększenia zakresu jej wykorzystania. Dziś z fizjoterapii korzystają nie tylko sportowcy, ale i pacjenci zmagający się z chorobami neurologicznymi, w szczególności po udarze mózgu . Ich aktywizacja poprzez spersonalizowaną terapię i ćwiczenia, pozwala im nie tylko zachować sprawność fizyczną, ale i powrócić do samodzielności.
Każdego roku przybywa osób, które skarżą się na uciążliwe bóle pleców, kolan i karku. Niewielu zaś zdaje sobie sprawę, iż w dużej mierze jest to konsekwencją braku ruchu. Z roku na rok coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Specjaliści obliczyli, iż dziennie może to być nawet dziesięć godzin. Siedzimy w pracy, jadąc samochodem, a nawet wypoczywając przed telewizorem. Nadmiar obowiązków sprawia, iż rezygnujemy z aktywności fizycznej, co prowadzi do powolnego osłabienia mięśni, stawów i wiązadeł. Warto pamiętać, iż pozycja siedząca nie jest naturalna dla naszego organizmu. Na skutek niewłaściwej postawy ciała pojawiają się deformacje wywołujące zesztywnienia i ból.
Kluczowym czynnikiem wpływającym na efektywność leczenia jest czas. Im wcześniej rozpoczniemy terapię, tym większe szanse na całkowite wyleczenie i poprawę komfortu życia.
Wady postawy u dzieci
Coraz częściej do gabinetów fizjoterapeutycznych trafiają dzieci z licznymi wadami postawy. Godziny spędzone przy szkolnym biurku, noszenie ciężkiego plecaka wypełnionego książkami, a także zaniedbania, prowadzą do pogłębienia skoliozy, lordozy i kifozy. Brak wdrożenia odpowiedniej terapii, może doprowadzić do nieodwracalnych zmian, skutkujących narastających bólem nie tylko w obszarze pleców, ale i całego ciała. Niejednokrotnie w szpitalach widuje się dzieci oczekujące na operację kręgosłupa, którym w wielu przypadkach mogłaby zapobiec wczesna diagnoza.
Sygnałem alarmowym dla rodziców i opiekunów powinno być garbienie się dziecka, a także wyraźne problemy w pokonywaniu przez nie przeszkód, częste potykanie się podczas chodzenia i wyraźne unikanie aktywności fizycznej. Pamiętajmy, iż krzywy kręgosłup wpływa na pracę całego organizmu, również organów wewnętrznych. Ciało ludzkie należy traktować holistycznie, niczym układ naczyń połączonych. Złamana noga u dziecka może mieć wpływ nie tylko na szybkość, z jaką się porusza, ale i pracę jelit czy wątroby. Każde nawet najmniejsze odchylenie od normy, może przyczynić się w przyszłości do wystąpienia u dziecka poważnych, groźnych dla zdrowia chorób.
Ryzyko nieleczonych wad – pomoc fizjoterapeuty we Wrocławiu
Nieleczone wady postawy u dzieci, których z każdym rokiem przybywa, prowadzą do zmian zwyrodnieniowych, które trudno leczyć w dorosłym życiu. W pierwszym okresie powstawania wady, w organizmie dziecka, dochodzi do osłabienia mięśni i ich rozciągnięcia lub napięcia i skrócenia. Faza ta trwa do kilku tygodni i jest zazwyczaj niezauważalna. W drugim etapie powstają przykurcze. To najlepszy czas na interwencję ze strony terapeuty. W tym czasie można bez większego wysiłku skorygować postawę dziecka. Likwidacja powstałej wady może potrwać od kilku miesięcy, do kilku lat. Trzeci etap dotyczy zmian strukturalnych, czyli utrwalonych przykurczów. Na tym etapie ćwiczenia korekcyjne pozwalają jedynie zapobiec pogłębianiu się wady, jednakże jej likwidacja jest niemożliwa.
Widoczne wady postawy mają wpływ nie tylko na wygląd dziecka, ale i jego stan psychiczny oraz somatyczny. Krzywy kręgosłup może doprowadzić do problemów z wydolnością ogólną i oddechową.
Profesjonalne, indywidualne podejście fizjoterapeuty i dobranie przez niego odpowiednich ćwiczeń, pozwala nie tylko poprawić postawę dziecka, ale i wyrobić w nim zdrowe nawyki, które zaprocentują w przyszłości jego lepszą kondycją. Niezwykle ważne podczas pracy z dzieckiem jest zaangażowanie rodzica. To na jego barkach będzie spoczywał obowiązek kontrolowania pracy, jaką w domu wykonuje potomek. Tylko systematyczność i skrupulatność w wykonywaniu zaleconych przez specjalistę ćwiczeń, zwiększa szansę na wyleczenie i pozbycie się nieprzyjemnego bólu, który wraz z upływem lat może narastać. Znaczny odsetek osób, które przychodzą dziś do gabinetów i skarżą się na ból pleców, to dzieci, których w odpowiednim czasie nie skierowano na konsultacje.
Skorzystanie z usług fizjoterapeuty nie wymaga skierowania. Dzieciom poniżej osiemnastego roku życia w trakcie pierwszej wizyty w gabinecie, powinien towarzyszyć rodzic lub opiekun.
Jak przebiega leczenie w gabinecie fizjoterapeutycznym we Wrocławiu?
Metody leczenia w gabinecie fizjoterapeutycznym dostosowane są do indywidualnych potrzeb pacjentów, które określa się podczas pierwszego spotkania ze specjalistą. W jego trakcie terapeuta przeprowadza pogłębiony wywiad z osobą zmagającą się z bólem, a także badanie manualne, na podstawie których stawia wstępną diagnozę i dobiera metody leczenia. Decydujący wpływ na ich wybór ma poziom zaawansowania schorzenia i natężenie bólu odczuwane przez pacjenta.
Większość pacjentów podczas pierwszej wizyty pyta ilu wizyt potrzeba, żeby poczuć się lepiej? Niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. W zależności od problemu wizyt może być od kliku do kilkunastu, a w przypadku poważnych schorzeń nawet kilkadziesiąt. Duży wpływ na postępy w leczeniu ma nie tylko doświadczenie fizjoterapeuty, ale i zaangażowanie pacjenta. Stosowanie się do zaleceń jest niezwykle ważne. Tylko systematyczna praca polegająca na zmianie nawyków ruchowych i ćwiczeniach w domu, pozwoli wrócić do pełnej sprawności fizycznej.
Jak przygotować się do pierwszej wizyty w gabinecie fizjoterapeutycznym?
Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty może wywoływać u pacjenta wiele emocji. Aby spotkanie ze specjalistą przebiegło sprawnie i bezstresowo, warto się do niej odpowiednio przygotować. Zamieszczone poniżej wskazówki z pewnością w tym pomogą:
- Na pierwszą wizytę w gabinecie fizjoterapeutycznym należy się zarejestrować, a także przybyć z około piętnastominutowym wyprzedzeniem.
- Zabrać ze sobą dokumentację medyczną (zdjęcie rentgenowskie, wynik badania ultrasonograficznego, rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej). Przyniesienie wyników badań, nie jest jednak obligatoryjne. Jeśli wcześniej nie odbyliśmy konsultacji z żadnym specjalistą, fizjoterapeuta z pewnością skieruje nas na odpowiednie badania, które pomogą w postawieniu diagnozy.
- Pierwsza wizyta w gabinecie to w dużej mierze szczegółowy wywiad z pacjentem. Szereg pytań, ma za zadanie przybliżyć mu historię choroby (dotyczy to również dotychczasowej diagnostyki i leczenia).
Terapeuta może zapytać o przebyte kontuzje, schorzenia współistniejące, operacje, o charakter wykonywanej pracy, a nawet styl życia. Ważne, aby niczego nie ukrywać, gdyż nawet najmniejszy drobiazg może mieć wpływ na przebieg leczenia.
- Decydując się na wizytę w gabinecie, możemy mieć wiele pytań. Aby mieć pewność, iż zapytamy o wszystko, co z naszego punktu widzenia jest ważne, warto przygotować na kartce listę pytań.
- Badanie funkcjonalne obok pogłębionego wywiadu jest ważnym elementem pierwszej wizyty. Ocena postawy ciała, ze szczególnym uwzględnieniem stanu kręgosłupa, ustalenie siły mięśniowej, długości kończyn, czucia powierzchownego i głębokiego oraz odruchów pozwolą namierzyć miejsce bólu.
- Podczas spotkania specjalista może poprosić nas o wykonanie szeregu ćwiczeń, które będą wymagały zaangażowania całego ciała. Z tego względu na wizytę warto ubrać się w wygodny strój sportowy, który nie będzie krępował naszych ruchów.
- Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta może rozpocząć wstępną terapię.
Rodzaje zabiegów oferowanych w gabinecie fizjoterapeutycznym
W Ortogenic znajdziecie bogatą ofertę zabiegów leczniczych. Wykonane przez wykwalifikowaną kadrę z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, pomogą w pozbyciu się dokuczliwego bólu. Tylko holistyczne podejście do problemu pozwala uzyskać najlepsze rezultaty w leczeniu schorzeń układu ruchu.
- Jedną z podstawowych metod stosowanych w fizjoterapii jest terapia manualna. Wykorzystywana w przypadku dolegliwości bólowych w obrębie systemu mięśniowo-stawowego, opiera się na serii ćwiczeń, podczas których specjalista wykorzystuje siłę swoich rąk. Zestaw czynności stosowanych w przebiegu terapii, uzależniony jest od odczuwalnych przez pacjenta dolegliwości bólowych. Wykorzystywane ćwiczenia zazwyczaj polegają na szybkim uruchomieniu stawu, który zwiększy jego ruchomość. Odbywa się to poprzez rozciąganie i masaż. Osoby, które najczęściej podlegają leczeniu tą metodą, borykają się z wadami postawy, stanami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, nerwobólami i drętwieniem kończyn. Celem terapii manualnej jest poprawa jakości codziennego funkcjonowania, poprzez zmniejszenie napięcia mięśniowego niwelującego bóle kręgosłupa i ograniczenia w ruchomości stawów.
- Rehabilitacja jest istotną metodą leczenia zmian zwyrodnieniowych. Polega na oddziaływaniu na wybrane odcinki ciała w taki sposób, aby usunąć, bądź zminimalizować dolegliwości bólowe, które znacząco obniżają jakość życia. W przypadku rehabilitacji istotną rolę odgrywa czas. Im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym większa szansa na powrót do pełnej sprawności fizycznej. Rehabilitację możemy podzielić na kilka rodzajów: ortopedyczną kręgosłupa, pourazową, w przeciążeniach, a także sportową.
Odpowiednie przygotowanie do uprawiania sportu
Podczas uprawiania sportu często dochodzi do przeciążeń i kontuzji. Dotyczy to zarówno zawodowych sportowców, od których oczekuje się najlepszych wyników, jak i amatorów. Brak odpowiednio przeprowadzonej rozgrzewki, znacznie zwiększa możliwość wystąpienia urazu. Rehabilitacja sportowa pozwala rozluźnić spięte mięśnie, zregenerować organizm po wysiłku fizycznym, wyleczyć nawracające urazy, a także utrzymać organizm w pełnej sprawności.
- Zabiegi przeprowadzane na maszynie Schumana to nowoczesna metoda leczenia wykorzystująca fale elektromagnetyczne. Ich działanie wywiera korzystny wpływ na funkcjonowanie każdego żywego organizmu. Zabieg polega na wywołaniu impulsów, które mobilizują naturalne funkcje organizmu. Harmonijne, trójwymiarowe, prawoskrętne, sinusoidalne drgania oddziałują na występujące w ciele mikrowibracje (m.in. w układzie mięśniowym). Delikatne drgania stabilizują kręgosłup oraz wzmacniają mięśnie, a przez to zwiększają skuteczność pozostałych działań fizjoterapeutycznych stosowanych podczas leczenia.
- Kinesiology taping zwana również plastrowaniem dynamicznym, to jedna z metod, która w ostatniej dekadzie zyskała dużą popularność na całym świecie. Metoda ta polega na aplikacji na ciało specjalnego plastra, który zwiększając przestrzeń między skórą a mięśniami, powoduje ich rozluźnienie. Użycie taśm kinesio wykazuje działanie przeciwbólowe, a także zabezpiecza przed powstaniem kontuzji. Mimo braku w nich substancji chemicznych, wykazują korzystne, natychmiastowe i w pełni bezpieczne działanie. Kinesiotaping może pomóc w przypadku bólu o podłożu zwyrodnieniowym,, porażenia nerwu twarzowego, zaburzeniach połykania, a nawet wadach kręgosłupa. Choć taśmy dostępne są w większości aptek, ich skuteczność tkwi w metodzie naklejania taśm.
- Masaż jest jedną z technik wykorzystywanych w terapii manualnej, która przyspiesza proces rehabilitacji. Możemy wyodrębnić kilka jego rodzajów: klasyczny, sportowy, funkcjonalny i relaksacyjny. Masaż klasyczny dostępny jest nie tylko w gabinetach fizjoterapeutycznych, ale i salonach masażu. Jego nadrzędną funkcją jest rozluźnienie i relaksacja zmęczonych mięśni. Masaż klasyczny pełni funkcję pomocniczą, gdyż przygotowuje ciało do dalszych zabiegów. Zadaniem masażu sportowego jest rozgrzanie i rozluźnienie mięśni, dzięki czemu sportowiec minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji. Wykonywane podczas niego ruchy są bardziej energiczne i wymagają od terapeuty użycia większej siły. Zadaniem masażu funkcjonalnego jest przywrócenie prawidłowego zakresu ruchu w stawie. Masaż ten wymaga precyzji i skupienia.
Im szybciej tym lepiej
Jeśli wciąż nie jesteś pewien czy zgłosić się do fizjoterapeuty pamiętaj, iż czas działa na twoją niekorzyść. Im szybciej rozpoczniesz leczenie, tym większą szansę posiadasz na całkowite wyleczenie. Dobry fizjoterapeuta Wrocław to osoba, która ukończyła studia wyższe medyczne i posiada kwalifikacje, dzięki którym może zajmować się leczeniem dolegliwości bólowych występujących w układzie ruchu. Dzięki jego wskazówkom za pomocą ćwiczeń lub pozycji ułożenia ciała będziesz mógł samodzielnie walczyć z bólem. To on zaprezentuje ci, w jaki sposób przyjąć ergonomiczną pozycję w trakcie wielogodzinnej pracy przed monitorem komputera. Terapeuta może pomóc ci uwolnić się od dokuczliwego bólu, który nieleczony wraz z upływem lat, może się pogłębiać i prowadzić do poważnych schorzeń. Nie lekceważ pierwszych objawów bólu kolan, nadgarstków, barków czy bioder. Nieleczone z pewnością za kilka lat utrudnią ci codzienne funkcjonowanie.
Jeśli szukasz pomocy z zakresu fizjoterapii i dobrego fizjoterapeuty we Wrocławiu, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszych usług Ortogenic. Niezależnie czy chcesz zapisać się na wizytę kontrolną, czy też potrzebujesz zaawansowanego leczenia, otrzymasz u nas profesjonalną pomoc. Umów wizytę online lub dzwoniąc pod numer +48 796 655 468.