Szybka diagnoza grzybicy stóp i paznokci może oszczędzić nam długotrwałego leczenia. Dzięki zastosowaniu się do kilku porad jesteśmy w stanie uniknąć wizyty u dermatologa. Sprawdź, jak dbać o swoje stopy, aby uniknąć grzybicy oraz jakie techniki leczenia są najskuteczniejsze.
Czym jest grzybica stóp i paznokci?
Grzybica stóp i paznokci to choroby dermatologiczne, które rozwijają się poprzez różnorodne gatunki grzybów. Wyróżnia się 3 główne rodzaje grzybicy stóp: grzybicę potnicową, grzybicę międzypalcową i grzybicę złuszczającą.
Grzybica stóp i paznokci – objawy
Pierwsze objawy grzybicy stóp najczęściej pojawiają się w ciepłych i wilgotnych miejscach, takich jak przestrzenie międzypalcowe. Grzybica paznokci rozpoczyna się od wolnego brzegu paznokcia, a z biegiem czasu obejmuje całą płytkę paznokciową.
Typowe objawy grzybicy stóp i paznokci:
- Nieprzyjemny zapach stóp
- Kruche paznokcie
- Pojawiające się pęcherzyki między palcami i na bocznych powierzchniach palców
- Swędzenie i pieczenie stóp
- Zżółknięte paznokcie
- Zaczerwieniona skóra stóp
- Bruzdy na paznokciach
- Białawy i wilgotny naskórek na stopach
- Nadmierna potliwość stóp
- Matowe paznokcie
- Rogowacenie skóry stóp i łuszczenie się skóry między palcami
- Pękanie skóry na stopach
Przyczyny powstawania grzybicy stóp i paznokci
Zakażenie następuje podczas bezpośredniego kontaktu. Nie musi być to kontakt z osobą chorą, wystarczy, że przymierzymy czyjeś obuwie. U osób, które przewlekle stosują antybiotykoterapię lub chorują na cukrzycę, rozwój grzybicy na stopach i paznokciach jest bardziej prawdopodobne. Choroba ta ma większe szanse na rozwój u osób, które mają zaburzenia krążenia, są otyłe, mają obniżoną odporność czy borykają się z problemem nadpotliwości stóp. Najczęściej możemy zarazić się tą chorobą w miejscach publicznych, takich jak baseny, plaże, łaźnie czy sauny.
Jak wygląda leczenie grzybicy
W leczeniu grzybicy możemy stosować dostępne bez recepty antygrzybiczne środki farmakologiczne. Można także stosować się do domowych metod, które niestety rzadko przynoszą oczekiwany efekt. Jednakże jest to świetny sposób, aby zapobiegać dalszemu rozwojowi choroby i by łagodzić uciążliwe objawy. W zależności od tego, jak bardzo choroba się rozwinęła, stosuje się leki doustne lub miejscowe. Zdarza się, że aby wyleczyć mocno rozwiniętą grzybicę trzeba przyjmować leki w obu formach. Leczenie grzybicy trwa zwykle od kilku tygodniu do nawet kilkunastu miesięcy. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby. Nie należy bagatelizować tej choroby, ponieważ nieleczona grzybica może rozprzestrzenić się na inne partie ciała.
Jak zapobiegać grzybicy stóp i paznokci?
- Nie pożyczaj nikomu swojego ręcznika
- Pamiętaj o chodzeniu w klapkach na basenie, plażach czy podczas kąpieli w łaźniach publicznych (po wizycie w takich miejscach możesz spryskać stopy aerozolem przeciwgrzybicznym)
- Wycieraj stopy dokładnie po każdym umyciu (również przestrzenie między palcami)
- Unikaj gumowego obuwia
- Przy stosowaniu antybiotyków nie zapominaj o przyjmowaniu probiotyków
- Kupuj skarpetki wytworzone wyłącznie z naturalnych materiałów